آموزش تغییر DNS در ایرنیک

آموزش تغییر DNS در ایرنیک


آموزش تغییر DNS های دامنه IR

تغییر DNS دامنه در ایرنیک یکی از کارهایی است که بعد از ثبت دامنه IR میبایست برای اتصال دامنه به هاست انجام دهید . کافیست برای تغییر DNS در ایرنیک وارد پنل کاربری خود در سایت nic.ir شوید .

در این مقاله نحوه تغییر DNS دامنه در سایت ایرنیک را برایتان آموزش میدهیم.

پیش از این در وبلاگ سابین سرور آموزش تغییر DNS دامنه ها در سابین سرور را گفته ایم و شما با مطالعه این آموزش میتوانید DNS دامنه هایی که در سابین سرور ثبت کرده اید را تغییر دهید . در این روش نیاز به ورود به پنل ایرنیک خود نداریم.

اما اگر قصد دارید دی ان اس دامنه های خود را از طریق پنل ایرنیک تغییر دهید میبایست حتما وارد حساب کاربری خود در سایت ایرنیک شوید و اقدام به تغییر نیم سرور های دامنه IR در ایرنیک کنید. با ما در ادامه این آموزش همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه : آموزش تنظیم رکورد DNS در سی پنل

DNS چیست ؟

DNS یا Domain Name System یک پروتکل شناخته شده در عرضه ی شبکه های کامپیوتری و مخصوصا اینترنت می باشد. DNS بدین صورت کار میکند که نام دامنه هایی مانند sabinserver.com به IP تبدیل میکند. یا در یک تعریف با DNS میتوانیم نام دامنه را به آدرس IP تبدیل کنیم و وظیفه ی اصلی DNS  در ارتباط بین آدرس های IP  نام سیستم کاربران و وب سایت ها و حوزه های مربوطه می باشد.

dns ir
تغییر DNS در ایرنیک

ایرنیک چیست؟

ایرنیک IRNIC ؛ کارگزار و مرکز رسمی ثبت دامنه در ایران می باشد که  انواع شناسه های نیک یا NIC-Handle به کاربران ارائه میدهد. برای ثبت دامنه های ملی  برخلاف دامنه های بین المللی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که این قوانین توسط شرکت ایرنیک تعیین شده اند .

بدین ترتیب تمامی کاربران باید برای ثبت دامنه های ملی با پسوند های مختلف در ابتدا قبل از انجام هر اقدامی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه ی نیک با توجه به نوع پسوند دامنه ای که نیاز به ثبت آن دارند اقدام نمایند. این شناسه رایگان می باشد و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

آموزش تغییر DNS در ایرنیک

در ابتدا وارد پنل کاربری خود در ایرنیک شوید و سپس در صفحه ی تنظیمات دامنه از قسمت سامانه ی نام دامنه DNS بر روی دکمه ی ویرایش ردیف های کارگذاری نام و میزبانی دامنه کلیک نمایید.

آموزش تغییر DNS در ایرنیک
آموزش تغییر DNS در ایرنیک

در صفحه ی کارگزار نام و میزبانی دامنه از قسمت تنظیمات سامانه ی نام دامنه  DNS  در بخش  کارگزار دامنه  NS Record  مانند تصویر در ستون نام کارگزار، ردیف های ۱ و ۲ را با DNS های ارائه داده شده شرکت هاستینگ تکمیل نمایید. در آخر بر روی دکمه ی  اعمال کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره شوند.

آموزش تغییر DNS در ایرنیک

پیشنهاد مطالعه : آموزش ساخت DNS اختصاصی

چند نکته مهم در تغییر DNS دامنه های IR

  1. در نیم سرور های معمولی ( اشتراکی ) نیازی به وارد کردن IP کارگزار نیست .
  2. درصورت استفاده از همان دامنه به عنوان نیم سرور اختصاصی میبایست IP کارگزار ( IP هاست – سرور ) را وارد کنید.
  3. در دامنه های ملی ، بعد از ذخیره کردن نیم سرور های جدید ، میباست 4 الی 12 ساعت منتظر باشید تا DNS ها به شکل صحیح ست شوند.

اگر نیاز به مطالعه آموزش های بیشتر در رابطه با دامنه  IR داشتید به قسمت آموزش های دامنه IR در وبلاگ سابین سرور مراجعه کنید.

5/5 - (7 امتیاز)

اسفندیار سلیمانیمشاهده نوشته ها

Avatar for اسفندیار سلیمانی

زندگی‌ مثل اسکرول ماوسه . هرچقدر هم گرون قیمت باشه بازم یه روزی خراب میشه . به یه شکل باور نکردنی ! پس تا هستیم قدر لحظاتمونو بدونیم و باور‌نکردنی زندگی کنیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *