آموزش تغییر DNS های دامنه IR

برای اینکه بتوانید دامنه خود را به هاست متصل نمایید بعد از ثبت دامنه  باید DNS هایی که شرکت ارائه دهنده هاست به شما داده است را در سایت ایرنیک تنظیم کنید. در این مقاله نحوه تغییر DNS در سایت ایرنیک را برایتان آموزش میدهیم.

پیش از این در وبلاگ سابین سرور آموزش تغییر DNS دامنه ها در سابین سرور را گفته ایم و شما با مطالعه این آموزش میتوانید DNS دامنه هایی که در سابین سرور ثبت کرده اید را تغییر دهید . در این روش نیاز به ورود به پنل ایرنیک خود نداریم . 

اما اگر قصد دارید دی ان اس دامنه های خود را از طریق پنل ایرنیک تغییر دهید با ما در ادامه این آموزش همراه باشید.

DNS چیست ؟

DNS یا Domain Name System یک پروتکل شناخته شده در عرضه ی شبکه های کامپیوتری و مخصوصا اینترنت می باشد. DNS بدین صورت کار میکند که نام دامنه هایی مانند iranitarh.com به IP تبدیل میکند. یا در یک تعریف با DNS میتوانیم نام دامنه را به آدرس IP تبدیل کنیم و وظیفه ی اصلی DNS  در ارتباط بین آدرس های IP  نام سیستم کاربران و وب سایت ها و حوزه های مربوطه می باشد.

ایرنیک چیست؟

ایرنیک IRNIC ؛ کارگزار و مرکز رسمی ثبت دامنه در ایران می باشد که  انواع شناسه های نیک یا NIC-Handle به کاربران ارائه میدهد. برای ثبت دامنه های ملی  برخلاف دامنه های بین المللی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که این قوانین توسط شرکت ایرنیک تعیین شده اند . بدین ترتیب تمامی کاربران باید برای ثبت دامنه های ملی با پسوند های مختلف در ابتدا قبل از انجام هر اقدامی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه ی نیک با توجه به نوع پسوند دامنه ای که نیاز به ثبت آن دارند اقدام نمایند. این شناسه رایگان می باشد و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

آموزش تغییر DNS در ایرنیک

در ابتدا وارد پنل کاربری خود در ایرنیک شوید و سپس در صفحه ی تنظیمات دامنه از قسمت سامانه ی نام دامنه DNS بر روی دکمه ی ویرایش ردیف های کارگذاری نام و میزبانی دامنه کلیک نمایید.

تغییر دی ان اس دامنه در ایرنیک

در صفحه ی کارگزار نام و میزبانی دامنه از قسمت تنظیمات سامانه ی نام دامنه  DNS  در بخش  کارگزار دامنه  NS Record  مانند تصویر در ستون نام کارگزار، ردیف های ۱ و ۲ را با DNS های ارائه داده شده شرکت هاستینگ تکمیل نمایید. 

 

تغییر دی ان اس دامنه ها در ایرنیک

در آخر بر روی دکمه ی  اعمال کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره شوند.

چند نکته مهم در تغییر DNS دامنه های IR

  1. در نیم سرور های معمولی ( اشتراکی ) نیازی به وارد کردن IP کارگزار نیست .
  2. درصورت استفاده از همان دامنه به عنوان نیم سرور اختصاصی میبایست IP کارگزار ( IP هاست – سرور ) را وارد کنید.
  3. در دامنه های ملی ، بعد از ذخیره کردن نیم سرور های جدید ، میباست 4 الی 12 ساعت منتظر باشید تا DNS ها به شکل صحیح ست شوند.

اگر نیاز به مطالعه آموزش های بیشتر در رابطه با دامنه  IR داشتید به قسمت آموزش های دامنه IR در وبلاگ سابین سرور مراجعه کنید.

5/5 - (5 امتیاز)