تفاوت دامنه com و ir چیست ؟

تفاوت دامنه com و ir چیست ؟


دامنه های اینترنتی بخش بسیار مهمی از هویت وبسایت ها هستند و انتخاب درست دامنه در زمان راه اندازی یک وبسایت و کسب و کار اینترنتی بسیار مهم و قابل توجه است چرا که یک دامنه میتواند در موفقیت و دیده شدن وبسایت و کسب و کار اینترنتی شما بسیار موثر باشد. دامنه ir. و com. دو پسوند از دامنه های اینترنتی محبوب و معروف در داخل ایران هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در این مقاله آموزشی قصد داریم به موضوع تفاوت دامنه ir. و دامنه com. بپردازیم و مزایا و معایب هر یک را عنوان کنیم و بررسی کنیم که کدام یک از این دامنه ها برای سئو بهتر هستند.

تفاوت دامنه ir. و دامنه com. چیست ؟

ir. و com. دو پسوند محبوب در میان ایرانیان می باشد و همواره مورد توجه وبمستران بوده اند. بصورت کلی پسوند ها عباراتی هستند که بعد از آدرس سایت قرار میگیرند و انواع مختلفی را نیز دارند. در واقع پسوند دامنه اختصاری از کلمات خاص هستند، مانند پسوند IR که دو حرف اول کشور Iran می باشد و به عنوان دامنه ملی و اختصاصی کشور ایران شناخته می شود و یا پسوند COM که اختصاری از کلمه commercial و به معنی تجاری می باشد.

در حالت کلی پسوند های مختلف تفاوت هایی با یک دیگر دارند که ما در این مقاله تفاوت دامنه آی آر و کام را بررسی میکنیم و میپردازیم به اینکه این دو پسوند چه تفاوت ها و مزایا و معایبی را دارا می باشند.

تفاوت دامنه ir. و دامنه com. چیست ؟
تفاوت دامنه ir. و دامنه com. چیست ؟

تعریف دامنه های ir. و com.

در این بخش از مقاله بصورت کامل این دو پسوند را تعریف میکنیم تا دقیقا با آنها آشنا شوید و بدانید که هر یک به چه شکلی ایجاد شده و استفاده می شوند و چرا به آنها پسوند می گویند.

دامنه ir. چیست ؟

دامنه ir یک دامنه سطح بالای کد کشوری ( ccTLD ) می باشد که متعلق به کشور ایران و اختصاری از کلمه Iran می باشد. دامنه ir از دو حرف ابتدایی کلمه ایران برداشته شده و به عنوان دامنه ملی شناخته شده و در داخل کشور ایران ثبت می شود. سازمان فیزیک نظری ایران (IRNIC) یا همان ایرنیک مرجع ثبت کننده دامنه IR در ایران می باشد.

دامین ir. مخصوص وبسایت ها و کسب و کارهایی است که به نوعی به کشور ایران مرتبط می شوند. چرا که این دامنه نشانگر ارتباط وبسایت مذکور با کشور ایران می باشد. از مزایای اصلی پسوند دامنه ملی، میتوان به هزینه بسیار پایین آن نسبت به سایر پسوند های بین المللی اشاره کرد.

دامنه com. چیست ؟

دامنه com. یکی از دامنه های سطح بالای عمومی ( gTLD ) است که از زمان های اولیه اینترنت وجود داشته و هم اکنون نیز به عنوان محبوب ترین دامنه در سطح جهان شناخته می شود. پسوند com اختصار شده از کلمه commercial و به معنی تجاری است و در ابتدا برای کسب و کار های تجاری مورد استفاده قرار میگیرد اما با مرور زمان بصورت عمومی و توسط اکثر کسب و کار ها و مردم جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

از مزایای اصلی این دامنه میتوانیم به محبوبیت آن و اعتبار بالای آن اشاره کنیم که محدودیت خاصی در استفاده از آن توسط اشخاص و کسب و کار های مختلف وجود ندارد.

دامنه com و دامنه ir چه تفاوتی با هم دارند؟
دامنه com و دامنه ir چه تفاوتی با هم دارند؟

پیشنهاد مطالعه : دامنه پریمیوم چیست ؟

مزایا و معایب دامنه IR چیست ؟

همانطور که گفتیم دامنه ir مختص کشور ایران می باشد و توسط کسب و کار ها و وبسایت هایی که به نوعی مرتبط با کشور ایران هستند مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه برخی از مزایا و معایب پسوند دامنه ملی را عنوان میکنیم.

مزایا دامنه ir :

هزینه کمتر : یکی از مزایای اصلی دامنه ملی، هزینه ثبت و تمدید و انتقال آن می باشد. باتوجه به اینکه این دامنه توسط ایرنیک در داخل ایران ارائه و ثبت میگردد، هزینه ثبت و تمدید آن به نسبت سایر دامنه های بین المللی همچون com ، net و … بسیار پایین تر می باشد.

رتبه بندی محلی بهتر : یکی از مزایای پسوند دامنه ملی میتوان به رتبه بندی محلی بهتر آنها اشاره کرد. هرچند این مورد زیاد قابل استناد نیست اما احتمال رتبه گیری بهتر این نوع پسوند ها در کشور های خود بیشتر است. چرا که موتورهای جستجو درک کاملی از این موضوع دارند که این پسوند ها مرتبط با کشور ها هستند و در داخل این کشور ها مورد استفاده قرار میگیرند.

حمایت از کسب و کار های داخلی: باتوجه به اینکه پسوند دامنه ir در حال حاضر توسط بسیاری از شرکت های هاستینگ همچون سابین سرور ثبت و تمدید میگردد، خریداری این دامنه ها از شرکت های هاستینگ ایرانی، به نوعی حمایت از کسب و کار های داخل ایران محسوب می شود.

معایب دامنه ir :

محدودیت جغرافیایی : دامنه ir مختص کشور ایران است و به راحتی در سطح جهان شناخته می شد. به همین جهت ممکن است در استفاده از این پسوند با تحریم ها و مشکلات مختلفی روبرو شوید. به همین جهت از نظر جغرافیایی محدود خواهید شد و امکان حضور در بازار جهانی را نخواهید داشت.

تصویر ذهنی : متاسفانه بسیاری از کاربران بین المللی، نمی توانند به این پسوند ها اعتماد کامل داشته باشند و ممکن است با مشکل عدم اعتماد کاربران دیگر کشور ها روبرو شوید.

دسترسی محدودتر: در بسیاری از کشور ها این پسوند توسط شرکت های اینترنتی محدود و یا محدود شده است. هرچند این مورد بصورت دقیق مشخص و قابل استناد نیست. اما واضح است که دامنه ir در برخی کشور ها مسدود می باشد.

تفاوت دامنه آی آر و کام
تفاوت دامنه آی آر و کام

از دامنه ir استفاده کنیم یا خیر ؟

اگر بخواهیم به شکل دقیق تر به این سوال پاسخ دهیم، باید به همان مزایا و معایبی که گفته شد استناد کنیم. در ابتدا باید هدف کسب و کار خود را مشخص کنید و اینکه آیا نیاز به حضور در بازار جهانی دارید یا خیر باید پاسخ دهید تا بتوان تصمیم نهایی را به شکل دقیق تری در استفاده از دامنه ir. گرفت.

آیا شما قصد حضور در بازارجهانی را دارید یا خیر ؟ اگر چنین قصدی ندارید، میتوانید با خیالی آسوده از این پسوند استفاده کنید. اما اگر میخواهید در بازارجهانی حضوری مستمر و بی دغدغه داشته باشید، به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنیم از پسوند دامنه ملی استفاده کنید.

همچنین باید بررسی کنید که آیا نیازمند استفاده از ابزارهای مختلف خارجی را دارید یا خیر ؟ به عنوان مثال قصد استفاده از بازار آنالیتیکس گوگل را دارید؟ ایا قصد استفاده از  تبلیغات گوگل یا Google Ads دارید یا خیر ؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، پس نباید از دامنه ir استفاده کنید. چرا که این دامنه در این ابزار ها تحریم است و شما نمیتوانید از آنها برای وبسایت خود استفاده کنید.

مزایا و معایب دامنه com چیست ؟

دامنه com یکی از معروف ترین و محبوب ترین دامنه های بین المللی در سطح جهان است که در ابتدا با هدف استفاده برای وبسایت های تجاری ایجاد شده بود و سپس بصورت عمومی توسط اشخاص مختلف و همچنین کسب و کار های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این دامنه به عنوان یکی از دامنه های سطح بالا و معتبر شناخته می شود که دارای مزایا و معایبی می باشد.

مزایای دامنه com :

شناخت جهانی : دامنه کام یکی از شناخته ترین دامنه ها در سطح جهان میباشد و همه وبمستران و مردم جهان به این دامنه اعتماد کامل دارند و به وبسایت هایی که از دامنه com استفاده می کنند توجهی ویژه ای دارند.

بدون محدودیت جغرافیایی : برخلاف دامنه آی آر، این پسوند هیچ محدودیت جغرافیایی ندارد و مختص یک کشور خاص نیست و در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد.

اعتبار بیشتر : دامنه دات کام، باتوجه به اینکه تقریبا از ابتدای اینترنت بوجود آماده و تا به امروز فعال بوده، دارای اعتبار بیشتری در بین مردم و موتورهای جستجو و کسب و کار ها می باشد.

بدون مشکلات تحریمی : بر خلاف دامنه ملی، این پسوند شامل تحریم ها نمی باشد و بدون دغدغه و ترس از تحریم ها، شما میتوانید از com استفاده کنید.

معایب دامنه Com :

هزینه بالاتر : هزینه ثبت، تمدید، انتقال دامنه com در ایران با توجه به نرخ ارز، بسیار بالاتر از دامنه IR می باشد. چرا که این دامنه بصورت دلاری از ریجسترار های خارجی تهیه و توسط شرکت های هاستینگ ایرانی، ارائه میگردد.

نام های قابل ثبت کمتر: از آنجایی که دامنه کام دارای سابقه طولانی می باشد و همچنین توسط کل مردم جهان مورد استفاده قرار میگیرد، تعداد زیادی از اسامی با این پسوند به ثبت رسیده است. به همین جهت امکان پیدا کردن نام مناسب با پسوند دات کام بسیار دشوار است.

مزایا و معایب دامنه com
مزایا و معایب دامنه com

پیشنهاد مطالعه : راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب

آیا از دامنه com. استفاده کنیم یا خیر ؟

همانطور که گفتیم این دامنه نیز دارای مزایا و معایبی می باشد. اما بصورت کلی مزایای این دامنه بیشتر از دامنه ملی ایران میباشد. همچنین این دامنه به نسبت دامنه ملی دارای محدودیت ها و مشکلات کمتری بوده و اعتبار بیشتری نیز دارد.

اگر به عنوان یک وبمستر و یا مالک کسب و کار قصد ثبت دامنه دارید و مشکلی از بابت هزینه های ثبت دامنه com ندارید، توصیه ما ثبت دامنه com و استفاده از آن به عنوان دامنه اصلی وبسایت می باشد. البته به این نکته نیز باید توجه کنید که درصورت ثبت دامنه com، حتما دامنه IR را نیز ثبت کنید تا در آینده شخص دیگری از برند شما با پسوند ir استفاده نکند.

کدام دامنه تاثیر بهتری از نظر سئو دارد ؟

آیا با مبحث سئو و بهینه سازی سایت آشنایی دارید ؟ اگر با سئو آشنا باشید، قطعا به این سوال هم فکر کرده اید که کدام دامنه برای سئو بهتر است؟ برای سئو دامنه IR بهتر است یا دامنه com ؟ و حتما نیز در این رابطه جستجوهایی را در موتور های جستجو انجام داده اید. در این قسمت از مقاله تفاوت دامنه ir. و com. بررسی میکنیم که کدام یک از این پسوند ها برای سئو وبسایت بهتر هستند.

بعضی از افراد و وبمستران این نظر را دارند که پسوند دامنه می تواند در نتایج جستجو موثر واقع شود و یک پسوند خاص میتواند باعث شود که یک وبسایت به نتایج بالای موتورهای جستجوگر دست یابد. اما در حقیقت به این شکل نیست و نمیتوان به صورت صد در صد در این رابطه نظر قطعی داد.

مطابق نظرات موجود، پسوند دامنه هیچ تاثیری در رتبه بندی وبسایت شما در نتایج گوگل ندارد. در حقیقت اگر شما یک محتوای یکسان را برروی دو وبسایت با پسوند دامنه متفاوت و شرایط یکسان منتشر کنید، این محتوا از نظر پسوند دامنه هیچ برتری نسبت به یکدیگر نخواهند داشت.

در حقیقت زمانی یک محتوا در نتایج بالای گوگل قرار میگیرد که از نظر سئو، اعتبار و قدمت دامنه، بک لینک های دریافتی و … نسبت به دیگری برتری داشته باشد.

اما در این میان یک استثنا وجود دارد و آن هم مرتبط با دامنه های ملی همانند .ir می باشد. این نوع پسوند ها باتوجه به اینکه مختص یک کشور خاص هستند، ممکن است که در موتور های جستجوی محلی ، نتایج بهتری را کسب کنند. اما به هیچ وجه این مورد اثبات شده نمی باشد و هیچ ابزاری نیز وجود ندارد که بتوان از صحت این موضوع مطمئن شد.

پس در زمان ثبت دامنه، به این موضوع توجهی نداشته باشید که کدام پسوند میتواند تاثیر مثبت برروی سئو وبسایت شما داشته باشد.

یک نکته : پسوند دامنه شما میتواند در استفاده از ابزار های سئو مختلف خارجی و همچنین ابزارهای تبلیغاتی مختلف از نظر تحریم ها تاثیر گذار باشد.

نکات مهم در انتخاب دامنه

بصورت کلی باتوجه به تفاوت دامنه آی آر و کام، شما باید برخی موارد را در هنگام انتخاب دامنه مدنظر قرار دهید.

هدف مخاطبان : شما باید تعیین کنید که مخاطبین هدف شما تنها مردم یک کشور هستند و یا ممکن است از سطح جهان مخاطبینی را در کسب و کار خود داشته باشید. این قضیه میتواند به شما در انتخاب یکی از پسوند های IR و COM کمک کند.

نوع کسب و کار : نوع کسب و کار خود را باید پیش از ثبت دامنه مشخص کنید. اگر قرار است یک کسب و کار محلی را به صورت آنلاین اداره کنید، میتوانید از پسوند دامنه ملی استفاده کنید. اما اگر کسب و کار شما بصورت بین المللی خواهد بود، حتما باید از پسوند com استفاده نمایید.

بودجه شما برای دامنه : میزان بوجه ای که میتوانید به ثبت و تمدید دامنه خود اختصاص دهید را میبایست در ابتدا مشخص کنید. دامنه های بین المللی با توجه به اینکه وابسته به نرخ ارز هستند، علاوه بر اینکه قیمت بالایی دارند، ممکن است هرساله نیز با افزایش قیمت روبرو شوند.

تفاوت دامنه آی آر و کام
تفاوت دامنه آی آر و کام
نتیجه گیری : تفاوت دامنه آی آر و کام

در انتها باید اشاره کنیم که انتخاب یکی از پسوند های ir و یا com مطابق توضیحات این مقاله آموزشی، بستگی به شما دارد و شما باید بصورت کلی مزایا و معایب هر یک از این پسوند ها را که در این مقاله عنوان کردیم مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

اگر تمرکز شما بر بازارهای بین المللی است و میخواهید فعالیتی در سطح بین المللی داشته باشید، پیشنهاد میکنیم که به هیچ وجه از دامنه ir برای کسب و کار خود استفاده نکنید و همچنین اگر مشکلی بابت هزینه های دامنه com ندارید، دامنه خود را برای مدت حداقل 5 سال به ثبت برسانید.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که بهترین اقدام حرفه ای در ثبت دامنه، ثبت همزمان هر دو پسوند ir و com می باشد. چرا که در این صورت در آینده شخصی نمی تواند از یکی از پسوند ها با نام برند شما و در حوزه دیگری استفاده کند.

انتخاب و ثبت دامنه مناسب میتواند تاثیر زیادی بر موفقیت کسب و کار شما داشته باشد. شما میتوانید در هر لحظه از شبانه روز پیش از ثبت و همچنین در هنگام ثبت دامنه ، با کارشناسان sabinserver در ارتباط باشید و مشاوره های لازم را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بهنام باقریمشاهده نوشته ها

Avatar for بهنام باقری

حدود 9 سالی میشه که در زمینه طراحی سایت و میزبانی وب سایت به صورت تخصصی فعالیت دارم و در شرکت سابین سرور در کنار دوستان خوبم همراه شما عزیزان هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *