آموزش ساخت DNS اختصاصی

آموزش ساخت DNS اختصاصی


کسانی که از سرویس های نماینگی هاست سابین سرور استفاده می کنند ، شاید بخواهند نیم سرور های اختصاصی بر روی دامنه های خود ست کرده و به مشتریان ارائه دهند . از مزیت های  DNS اختصاصی میتوان به مخفی کردم مدیر اصلی سرور برای مشتریان ریسلر ها اشاره کرد . تنظیمات لازم برای رسیلر ها به صورت رایگان ارائه می شود .

کاربران دارای هاست نیز می توانند  نیم سرور های مختص به خود را ایجاد و بر روی دامنه ست کنند . با این کار بازدید کنندگان هاست ها از موقعیت هاست وبسایت مطلع نخواهند شد ، باید توجه داشته باشید که جهت مخفی سازی کامل میبایست ip اختصاصی نیز تهیه شود که مستلزم هزینه می باشد ولی DNS اختصاصی هزینه ای در بر ندارد  و هزینه های گانفیگ برای هاست ها در صورت سفارش شامل هزینه ی اولیه می باشد.

مراحل آموزش را قدم به قدم و در پنل مدیریتی Whm به صورت تصویری انجام خواهیم داد .

ورود به پنل نمایندگی

در ابتدا وارد پنل نمایندگی خواهیم شد . برای ورود به پنل نمایگی میتوان از طریق پنل کاربری و یا پورت ۲۰۸۷ استفاده کرد .

مثال : www.domain.com:2087

پس از ورود با انتخاب Basic WebHost Manager® Setup از بخش Server Configuration صفحه زیر نمایش داده خواهد شد .

 

ساخت نیم سرو

با انتخاب گزینه  Explicitly Set the Nameservers تکس باکس هایی جهت وارد کرد ورود نیم سرور های اختصاصی همانند نمایش داده خواهد شد.

ساخت نیم سرور اختصاصی

پس از وارد کردن نیم سرورهای مورد نظر و زدن دکمه Save Chenges نیم سرور های جدید تنظیم خواهند شد اما توجه داشته باشید که جهت اعمال تنظیمات میبایست DNS های خود را نیز با توجه به نیم سرور های وارد شده ویرایش کنید .

اگر Account Owner حساب رسیلری شما بر روی روت تنظیم شده باشد قادر به مشاهده و ویرایش DNS های خود نخواهید بود.

ساخت نیم سرور اختصاصی

از مدیر سرور خود بخواهید  Account Owner را به حساب ریسیلرتان تنظیم کنند و یا تنظیمات لازم را مدیر سرور برایتان انجام دهد.

 

تنظیمات DNS

با کلیک کردن بر روی گزینه ی Choose a Zone to Edit از بخش DNS Functions صفحه زیر نمایش داده خواهد شد .

ساخت نیم سرور اختصاصی

DNS  دامنه ی مورد نظر را که می خواهید برای آن نیم سرور بسازید را انتخاب و بر روی دکمه Edit کلیک کنید. صفحه زیر نمایش داده خواهد شد .

ساخت نیم سرور اختصاصی

طبق تصویر زیر نیم سرور های مورد نظر را در بخش های نشان داده شده وارد کنید.

ساخت نیم سرور اختصاصی

دو درکورد از نوع A  در بخش Add New Entries Below this Line ، همانند تصویر زیر ایجاد کرده و IP سرور و یا IP  اختصاصی خریداری شده را در بخش مربوطه وارد کنید.

ساخت نیم سرور اختصاصی

با زدن دکمه Save تغییرات ذخیره شده و میتوانید از نیم سرور هایی که تعریف کرده اید برای لینک کردن دامنه هایتا به هاست های که ایجاد کرده اید استفاده نمایید . نیم سرور های دامنه اصلی باید به همراه IP  و به فرمت نیز تنظیم شوند.

مثال ns1.domain.com/IP , ns1.domain.com/IP

با همین روش میتوانید برای کاربران خود ( خریداران هاست ) نیم سرور های اختصاصی با دامنه ی دل خواهشان ایجاد کنید .

5/5 - (1 امتیاز)

علی شهریمشاهده نوشته ها

Avatar for علی شهری

علی شهری هستم عضوی از مجموعه سابین سرور که در سال 98 به عنوان پشتیبان فنی به این مجموعه پیوسته ام . عاشق تولید محتوا های آموزشی هستم و سعی میکنم در وبلاگ سابین سرور ، دانش خود را در اختیار شما قرار دهم.

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *