پیوند یکتا چیست ؟ 5 نوع پیوند یکتا در وردپرس

پیوند یکتا چیست ؟ 5 نوع پیوند یکتا در وردپرس


انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا نقش مهمی در سئو سایت دارد. پیوند یکتا یکی از مهمترین و اولین مواردی است که بلافاصله پس از ساخت سایت وردپرس با آن مواجه می شوید.اگر پیوند یکتا سایت مناسب نباشد سئو و بهینه سازی سایت دچار مشکل می شود. به دلیل اهمیت زیادی که پیوند یکتا دارد در این بخش می خواهیم به پیوند یکتا و روش انتخاب بهترین ساختار برای این نوع پیوند بپردازیم. 

پیوند یکتا چیست ؟

پیوند یکتا یا permalink آدرس URI کاملی است که برای هر برگه، پست یا سایر محتوای سایت خود مشاهده می کنید. از پیوند یکتا در قسمت های مختلف سایت استفاده می شود.

پیوند یکتا ساختاری برای ایجاد لینک مطالب، برگه ها و هر نوع محتوای دیگر در سایت است. این می تواند شامل آدرس سایت به عنوان مثال ( www.sabinserver.com ) همراه با نامک یا slug باشد. می تواند شامل یک تاریخ، دسته یا هر نوع عنوان دیگری باشد. پیوند یکتا باعث می شود تا بتوان محتوایی که در سایت منتشر می کنیم قابل درک بوده و راحت به اشتراک گذاشته شود. 

پیوند یکتا وردپرس

این نوع پیوند را پیوند یکتا، پیوند دائمی، پیوند ثابت یا پیوند همیشگی می نامند. با پیود یکتا میتوان هر نوع مطلبی که منتشر می کنید را به شکلی خاص به اشتراک گذاشت. 

پیشنهاد مطالعه : پارک دامنه در سی پنل

 اهمیت پیوند یکتا چیست؟

پیوندهای یکتا بخش مهمی از سایت شما هستند. هم موتورهای جستجو و هم بازدیدکنندگان از این URL ها برای ایندکس و بازدید از سایت شما استفاده می کنند. نوع پیوند یکتایی که انتخاب می‌کنید روی نظر بازدیدکنندگان نسبت به سایتتان و اعتبار و ارزش سایتتان تاثیر مستقیمی دارد.

در صورتی که پیوند یکتای مناسبی انتخاب نکنید تاثیر بدی روی سئو سایتتان خواهد داشت. یک پیوند یکتای نامفهوم نسبت به یک پیوند یکتا ساده و کوتاه کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. استفاده از پیوند یکتا ساده و کوتاه از نظر سئو بهتر بوده و بیشتر به اشتراک گذاشته می شود. به عبارت دیگر پیوند یکتا باید سئوفرندلی باشد.

به عنوان مثال یک پیوند یکتا میتواند به شکل زیر باشد:

https://www.sabinserver.com/category/post-name

یا حتی می تواند به شکل زیر باشد: 

https://www.sabinserver.com/10/16/2021/post-name

گذشته از این موارد در صورتی که در پیوند یکتای خود از کلمه کلیدی استفاده کنید سایتتان از امتیاز سئو بهتری برخوردار خواهد شد. همچنین امتیاز بهتری در موتورهای جستجو کسب می کنید.یک permalink کوتاه و خوانا از نظر بصری جلوه زیباتری خواهد داشت. باعث می شود کاربران بهتر بتوانند آن را به اشتراک بگذارند و تعداد بازدیدکننده بیشتری را به خود جلب می کند.

انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس

به صورت پیش فرض پس از نصب وردپرس عنوان پست ها بعنوان پیوند یکتا انتخاب شده اند. این نوع ساختار بهترین ساختار برای موتورهای جستجو است. زیرا میتوانند بهتر مطالب سایتتان را ایندکس کنند. با این حال زمانیکه یک سایت به زبان فارسی دارید در صورتی که عنوان فارسی باشد بصورت پیش فرض لینک مطلب به صورت ناخوانا و طولانی نشان داده خواهد شد.

به همین دلیل برای خیلی از کاربران این سوال پیش می آید که بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس کدام ساختار است. 

بهترین ساختار پیوند یکتا وردپرس

وردپرس این امکان را فراهم ساخته تا بتوان ساختار دلخواهی را برای پیوندهای یکتا انتخاب کرد. permalink با ساختار دلخواه  باعث می شود پیوندهای یکتا زیباتر و خواناتر نشان داده شوند. همچنین پیوندهای یکتا را کاربردی تر می سازد. درنتیجه با افزونه های افزایش سرعت سایت و سئو سازگاری بیشتری خواهند داشت.

انواع پیوندهای یکتا را برای انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا  بشناسید

permalink به شکل های مختلفی در وردپرس می توان نشان داد که عبارتند از :

1- پیوند یکتای پیش فرض وردپرس:

این نوع پیوند به صورت ساده نشان داده می شود. در حالت پیش فرض از id یا شناسه مطالب برای نمایش استفاده می شود. به عنوان مثال :

https://yoursite.com/?p=24

استفاده از این نوع ساختار برای پیوند یکتا پیشنهاد نمی شود. بهتر است ساختار پیوند یکتای خود را بلافاصله پس از نصب وردپرس تغییر دهید.

2- پیوند یکتای روز و نام :

یکی دیگر از حالات نمایش پیوند یکتا حالت روز و نام است. با انتخاب این نوع ساختار پیوند یکتا طولانی می شود. به همین دلیل پیوند یکتای مناسبی برای سئو نیست.

پیوند یکتای ماه و نام نیز همانند پیوند یکتای روز و نام طولانی است. تفاوتش با پیوند یکتای روز و نام این است که به جای روز از ماه استفاده می شود. بنابراین هر دو پیوند به دلیل طولانی بودن مناسب نیستند.

بشکل عددی : در این نوع پیوند ابتدا عدد و سپس بایگانی نوشته نشان داده می شود مثل :

https://yoursite.com/123/archive

ساختار پیوند یکتا وردپرس

4- نام نوشته :

بهترین نوع پیوند یکتا برای سئو سایت نام نوشته است. در این حالت تنها نام سایت و سپس نام نوشته نشان داده می شود.

اما به دلیل اینکه عناوین فارسی در هنگام لینک دهی بصورت طولانی نشان داده می شوند و کاربر نمیتواند براحتی عنوان مطلب را بخاطر بسپارد پیشنهاد می شود که در هنگام نوشتن مطالب از permalink انگلیسی برای مطالب با عناوین فارسی استفاده شود. این کار باعث می شود لینک دهی زیباتر و کاربرپسندتر باشد. 

مقاله پیشنهادی : رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس

5- ساختار دلخواه :

گاهی اوقات لازم است تا در یک سایت از پیوند خاصی استفاده شود. ساختار دلخواه برای این منظور بکار می رود. برای ایجاد یک پیوند خاص در یک سایت خاص. 

نکته مهم

 اگر مدت زمان زیادی از تاسیس سایتتان می گذرد و اکنون تصمیم گرفته اید تا پیوند یکتای سایت خود را تغییر دهید باید این نکته را به خاطر داشته باشید که امکان دارد در سایت شما بعد از تغییر پیوند یکتا خطای 404 رخ دهد که باید آن را با ریدایرکت مناسب برطرف سازید.

نتیجه گیری

شما همواره باید از پیوند یکتای مناسب سایت وردپرسی خود استفاده کنید . پیوند یکتای مناسب موجب می شود سایت شما هم برای کاربران و هم موتورهای جستجو قابل درک باشد.

همچنین پیوند یکتا همواره میبایست حاوی کلمه کلیدی شما باشد تا تاثیر مثبتی در سئو سایت شما داشته باشد.

هرگز اهمیت پیوندهای یکتا را دست کم نگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

فرشته شکوه نیامشاهده نوشته ها

Avatar for فرشته شکوه نیا

بیش از 9 سال است که کار ترجمه و تولید محتوا را دنبال کرده و حدود 2 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارد. علاقه زیادی به وردپرس و تجارت الکترونیک داشته و در حال حاضر به تیم تحریریه سابین سرور پیوسته اند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *