تفاوت ووکامرس و وردپرس

تفاوت ووکامرس و وردپرس


وردپرس به عنوان یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین سیستم های مدیریت محتوا در سطح جهان شناخته می شود که به کاربران امکان راه اندازی انواع وبسایت ها و مدیریت آنرا به شکل ساده ارائه می کند. این سیستم مدیریت محتوا دارای یک پلاگین با نام ووکامرس می باشد که با نصب آن روی سیستم مدیریت محتوا وردپرس، میتوان یک سایت فروشگاهی حرفه ای را راه اندازی کرد. در این مقاله از سری مقالات آموزش وردپرس در وبلاگ سابین سرور، به بررسی تفاوت ووکامرس و وردپرس می بپردازیم تا به شکل دقیق تری بتوانید با وردپرس و ووکامرس آشنا شوید.

تفاوت ووکامرس و وردپرس
تفاوت ووکامرس و وردپرس

وردپرس چیست ؟

وردپرس یک سیستم مدریت محتوای متن باز است که در سال 2003 بصورت رسمی ارائه شد و تا به امروز به عنوان یک CMS محبوب در سطح جهان شناخته می شود و توسط بسیار از وبمستران در حال استفاده می باشد. وردپرس به زبان PHP نوشته شده است و از پایگاه داده MySQL استفاده می کند. وردپرس در ابتدا به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی ارائه شد اما به مرور زمان به یک سیستم مدیریت محتوای کاملی تبدیل شده است و قابلیت های گسترده ای را برای ایجاد و مدیریت انواع وبسایت ها ارائه می کند.

ویژگی های کلیدی وردپرس

متن باز بودن : وردپرس بصورت رایگان تحت مجوز GPL ارائه شده است و به این معنی می باشد که هرکسی میتوان کد های آن را مشاهده و درصورت داشتن دانش برنامه نویسی آنها را تغییر و یا توسعه دهد.

قابلیت توسعه پذیری : وردپرس با استفاده از افزونه ها و قالب های ارائه شده به راحتی قابل شخصی سازه و توسعه می باشد. تا به امروز هزاران قالب و افزونه برای وردپرس ارائه شده اند که ووکامرس نیز یکی از افزونه های ارائه شده برای وردپرس است.

رابط کاربری آسان : پنل مدیریت وردپرس بگونه ای طراحی شده است که حتی افراد با دانش فنی کم نیز میتوانند با آن کار کنند. به عبارتی این سیستم دارای رابط کاربری ساده و کاربر پسند می باشد.

کاربرد های وردپرس

وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتواست و تا به امروز بیش از 40 درصد وبسایت های سطح جهان با این سیستم مدیریت محتوا راه اندازی شده اند. وردپرس دارای کاربردهای فراوانی می باشد.

با وردپرس میتوان وبسایت هایی همچون :

  • سایت های شخصی
  • سایت های خبری
  • سایت های فروشگاهی
  • سایت های مجله ای
  • سایت های شرکتی
  • سایت های پزشکی

و بسیاری از انواع وبسایت ها را راه اندازی کرد.

ووکامرس چیست ؟

ووکامرس یک افزونه قدرتمند و محبوب برای وردپرس است که به کاربران امکان راه اندازی فروشگاه اینترنتی آنلاین و حرفه ای را میدهد. پلاگین ووکامرس در سال 2011 ارائه شد و بعد ها در سال 2015 توسط شرک اصلی ووپرس، خریداری شد. افزونه ووکامرس بصورت کاملا رایگان از ابتدا ارائه شده است و قابلیت های زیادی را برای ایجاد و مدیریت فروشگاه های آنلاین فراهم می کند.

تفاوت وردپرس و ووکامرس
تفاوت وردپرس و ووکامرس

ویژگی های کلیدی ووکامرس :

متن باز بودن : همانند وردپرس، افزونه ووکامرس نیز متن باز است و به کاربران خود اجازه میدهد کد های آنرا مشاهده، تغییر و یا توسعه دهند. به همین جهت این افزونه محبوبیت زیادی در میان برنامه نویسان و وبمستران عاشق وردپرس، دارد.

یکپارچگی با وردپرس: ووکامرس به طول کامل با وردپرس یکپارچه شده است و سازگاری کاملی با این سیستم مدیریت محتوا دارد. شما با استفاده از ووکامرس میتوانید یک فروشگاه اینترنتی بر پایه وردپرس راه اندازی کنید.

قابلیت سفارشی سازی بالا : هزاران افزونه جانبی برای ارتقاء و افزون امکانات به ووکامرس و فروشگاه های اینترنتی راه اندازی شده با ووکامرس، تا به امروز ارائه شده است. از انواع درگاه های پرداخت تا شیوه های حمل و نقل و تخفیف و … را میتوانید با استفاده از افزونه های جانبی به ووکامرس اضافه کنید.

پشتیبانی از محصولات فیزیکی و دیجیتال : با ووکامرس میتوان هم محصولات فیزیکی فروخت و هم میتوان محصولات دانلودی به مشتریان ارائه کرد. محصولات فیزیکی همانند : صندلی، یخچال ، تلویزیون و … و محصولات دانلودی همانند، دانلود دوره آموزشی، دانلود قالب و افزونه و ….

کاربرد های ووکامرس

  • فروشگاه آنلاین محصولات فیزیکی
  • فروشگاه آنلاین محصولات دانلودی
  • فروشگاه ارائه خدمات و اشتراک ها

افزونه ووکامرس یکی از محبوبترین افزونه های تجارت الکترونیک برای وردپرس است و به دلیل انعطاف پذیری بالا و قابلیت های فراوان، مورد توجه بسیاری از وبمستران و کسب و کار ها قرار گرفته است.

تفاوت ووکامرس و وردپرس

وردپرس و وکامرس چه تفاوت هایی باهم دارند ؟ وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا می باشد که به کاربران امکان راه اندازی انواع مختلف وبسایت ها را می دهد و کاربران با استفاده از پنل مدیریتی که در اختیار دارند، میتوانند انواع صفحات را ایجاد، محتوا را بارگذاری و مدیریت کنند.

در مقابل، ووکامرس یک افزونه برای وردپرس است و به تنهایی و بدون وردپرس، کاربردی ندارد، مدیران سایت های وردپرسی برای آنکه بتوانند یک فروشگاه اینترنتی آنلاین با وردپرس راه اندازی کنند، باید افزونه ووکامرس را برروی وردپرس نصب و پیکربندی کنند.ووکامرس امکان راه اندازی فروشگاه محصولات فیزیکی و دانلودی را به کاربران می دهد.

وردپرس به تنهایی ویژگی فروشگاه ندارد و تنها با وردپرس نمی توان یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد. چرا که این سیستم برای راه اندازی سایت های غیرفروشگاهی بهینه سازی شده و توسعه یافته است. اما در مقابل ووکامرس ویژگی های کامل برای راه اندازی فروشگاه را در اختیار دارد و بهترین گزینه برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی می باشد.

تفاوت های ووکامرس و وردپرس بسیار زیاد هستند. اما بصورت کلی میتوان گفت که وردپرس سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی وبسایت و ووکامرس مکملی برای وردپرس جهت راه اندازی سایت های فروشگاهی است.

تفاوت های کاربردی وردپرس و ووکامرس

در وردپرس کاربران می توانند به راحتی صفحات، انواع محتوا و …. را ایجاد و مدیریت کنند. رابط کاربری سیستم وردپرس برای مدیریت محتوا بهینه شده است و وردپرس به تنهایی برای راه اندازی سایت های محتوا محور بسیار مناسب است. تا به امروز افزونه های مختلفی نیز برای بهینه سازی وردپرس ارائه شده اند.

در مقابل افزونه فروشگاه ساز ووکامرس، دارای داشبور و رابط کاربری خاص و حرفه ای برای ایجاد و مدیریت فروشگاه اینترنتی می باشد. کاربران می توانند با استفاده از این پلاگین، محصولات خود را به فروشگاه خود اضافه و یا ویرایش کنند و سفارشات را مدیریت نمایند. ووکامرس به عنوان یکی از افزونه های فروشگاه ساز حرفه ای دارای امکانات کاملی برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین و حرفه ای می باشد.

تفاوت هاست ووکامرس و هاست وردپرس

هاست ووکامرس و هاست وردپرس هر دو نوعی از خدمات میزبانی وب محسوب می شوند که به طور خاص برای میزبانی وبسایت های که وردپرس طراحی و ساخته شده اند استفاده می شوند. در اصل هاست ووکامرس و هاست وردپرس، همان هاست با سیستم عامل لینوکس و امکانات یکسان هستند اما در برخی موارد مانند منابع اختصاص داده شده، تفاوت هایی را با یکدیگر دارند. در ادامه به بررسی تفاوت ها و ویژگی های هر یک از این سرویس ها می پردازیم:

هاست وردپرس :

تفاوت هاست وردپرس و هاست ووکامرس
تفاوت هاست وردپرس و هاست ووکامرس

هاست وردپرس، یک نوع میزبانی وب است که به طور ویژه برای میزبانی وبسایت های وردپرس بهینه سازی شده است. برروی سرور هایی که جهت میزبانی سایت های وردپرسی بهینه شده اند، تنها سایت های راه اندازی شده با سیستم مدیریت محتوا وردپرس میزبانی می شوند و انواع دیگر اسکریپت ها روی این سرویس ها میزبانی نمی شوند. هاست وردپرس بصورت کلی بهینه سازی شده برای وردپرس است و دارای ویژگی های کلیدی خاصی می باشد که عبارتند از :

بهینه سازی عملکرد : سرور های هاست وردپرس، بطور ویژهی برای اجرای سایت های وردپرسی بهینه سازی شده اند تا منجبر به بهود سرعت و عملکرد این نوع وبسایت ها شوند.

منابع بالا نسبت به دیگر سرویس ها : هاست های وردپرس، با توجه به اینکه سایت های وردپرسی معمولا مصرف بالایی از منابع را دارند، نسبت به انواع دیگر هاست های اشتراکی، منابع بالاتری را در اختیار دارند.

پشتیبانی تخصصی : هاست وردپرس معمولا دارای پشتیبانی تخصصی می باشد، بدین صورت که کارشناسان دارای تجربه در زمینه وردپرس، به عنوان پشتیبان این سرویس ها در نظر گرفته می شوند تا در صورت بروزمشکل، بتوانند سریعتر در حل مشکلات احتمالی به کاربران کمک کنند.

هاست ووکامرس :

تفاوت هاست ووکامرس و هاست وردپرس
تفاوت هاست ووکامرس و هاست وردپرس

هاست ووکامرس یک نوع دیگر از میزبانی وب است که به صو.رت ویژه برای میزبانی سایت های فروشگاهی بهینه سازی شده است. برروی این سرویس ها تنها سایت های راه اندازی شده با فروشگاه ساز ووکامرس میزبانی می شوند . ویژگی های کلیدی هاست ووکامرس عبارتند از :

بهینه سازی برای ووکامرس : این سرویس طور ویژه برای فروشگاه های اینترنتی راه اندازی شده با ووکامرس بهینه سازی شده اند تا عملکرد این نوع فروشگاه های اینترنتی را بهینه سازی کند. این سرویس توانایی مدیریت ترافیک و پردازش های سنگین در فروشگاه های آنلاین را دارا می باشد.

منابع بیشتر : باتوجه به اینکه معمولا تعداد بازدیدکنندگان فروشگاه های اینترتنی بیشتر از دیگر انواع وبسایت ها می باشد، منابع اختصاص داده شده به این سرویس ها نسبت به دیگر نوع سرویس های میزبانی وب بسیار بیشتر است.

امنیت تجارت الکترونیک : باتوجه به اهمیت امنیت در تجارت الکترونیک، سرویس هاست ووکامرس دارای ویژگی های امنیتی بیشتری است.

پشتیبانی تخصصی ووکامرس : تیم پشتیبانی هاست ووکامرس، معمولا تخصص بیشتری در حل مشکلات و ارائه راهکار های مرتبط با ووکامرس را دارد و معمولا از کارشناسانی که تجربه کار با ووکامرس دارند در تیم پشتیبانی تخصصی استفاده می شود.

مقایسه وردپرس و ووکامرس
مقایسه وردپرس و ووکامرس
نتیجه گیری : تفاوت وردپرس و ووکامرس

در پایان بررسی تفاوت های ووکامرس و وردپرس، می توان به این نکته مهم پی برد که این ابزار هرچند به یکدیگر وابسته هستند، اما هر کدام هدف ها و کاربردهای متفاوتی دارند. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند و محبوب است که برای ایجاد و مدیریت انواع مختلف وبسایت ها طراحی شده است.

این پلتفرم با ارائه امکانات گسترده برای مدیریت محتوا، سفارشی سازی و … به کاربران این امکان را می دهد که انواع وبسایت های پویا و جذاب را ایجاد کنند.

از سوی دیگر، ووکامرس یک افزونه تجارت الکترونیک برای راه اندازی فروشگاه آنلاین و اینترنتی با وردپرس است که برروی سیستم مدیریت محتوای وردپرس نصب و فعال سازی می شود و قابلیت های فروشگاهی را به وردپرس اضافه می کند. ووکامرس بطور خاص برای مدیریت محصولات، پیگیری سفارشات و پرداخت ها و سایر نیاز های یک فروشگاه اینترنتی طراحی و اجرا شده است.

در نهایت میتوان گفت که ووکامرس مکملی برای وردپرس جهت راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی است.

5/5 - (3 امتیاز)

بهنام باقریمشاهده نوشته ها

Avatar for بهنام باقری

حدود 9 سالی میشه که در زمینه طراحی سایت و میزبانی وب سایت به صورت تخصصی فعالیت دارم و در شرکت سابین سرور در کنار دوستان خوبم همراه شما عزیزان هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *