آموزش حذف تاریخ از URL های وردپرس

آموزش حذف تاریخ از URL های وردپرس


داشتن آدرس مناسب برای محتوای تولید شده یکی از دغدغه های مدیران وب سایت ها می باشد. چرا که آدرس مطالب همواره باید برای کاربران و موتور های جستجو قابل فهم باشد. در این آموزش از سری آموزش های وردپرس در وبلاگ سابین سرور قصد داریم نحوه حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس را آموزش دهیم.

اگر به تازگی یک وبسایت وردپرسی راه اندازی کرده باشید، قطعا وجود تاریخ در لینک های مطالب وردپرس را دیده اید. این تاریخ ها دقیقا همان تاریخ انتشار مقالات و محتوای شما در همان سایت وردپرسی می باشد. حال اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو کاربران می باشند قطعا به فکر حذف تاریخ از لینک های وردپرس افتاده اید.

اما اگر از قبل یک سایت وردپرسی راه اندازی کرده اید و در همان ابتدا اقدام به حذف تاریخ از URL های وردپرس نکرده اید نیاز است که برای جلوگیری از آسیب دیدن سئو سایت، یکسری کارها را در سایت وردپرسی خود انجام دهید. با ما تا انتهای این آموزش همراه باشید تا تمامی موارد لازم را به شما آموزش دهیم.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد پیوندهای یکتا وردپرس دارید، پیشنهاد میکنم مقاله پیوند یکتا چیست را در وبلاگ سابین سرور حتما مطالعه کنید.

چرا تاریخ در آدرس مطالب وردپرس وجود دارد ؟

سیستم مدیریت محتوای وردپرس، بصورت پیشفرض از یک ساختار پیوندی غیرقابل خواندن توسط انسان برای URL های وردپرس ( پست ها و صفحات ) استفاده می کند که به شکل زیر می باشد :

https://example.com/?P=123

این آدرس همانطور که مشخص است دارای هیچ معنا و مفهومی نمی باشد و برای کاربران و بخصوص موتورهای جستجو قابل درک نیست.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس دارای این امکان می باشد که شما ساختار پیشفرض لینک ها را تغییر دهید و از ساختارهای دارا معنا و مفهموم استفاده کنید تا هم برای کاربران قابل فهم باشد و هم از نظر سئو به رشد سایت شما در موتورهای جستجو کمک کند.

وردپرس تنظیمات مختلفی را در اختیار مدیران سایت های وردپرسی قرار میدهد که امکان سفارشی سازی کامل سایت را فراهم می کند. یکی از این تنظیمات ویژه امکان تغییر ساختار لینک های وردپرس می باشد.

کافیست در منو سمت راست پیشخوان وردپرس در بخش تنظیمات روی گزینه پیوندهای یکتا کلیک کنید.

پیوندهای یکتا وردپرس
پیوندهای یکتا وردپرس

در بخش تنظیمات پیوند یکتا گزینه های مختلف را به شرح زیر مشاهده خواهید کرد :

  • ساده
  • روز و نام
  • ماه و نام
  • عددی
  • نام نوشته
  • ساختار دلخواه

اگر شما در این بخش دو گزینه ( روز و نام ) و ( ماه و نام ) را انتخاب کنید ، در تاریخ آدرس مطالب شما، تاریخ درج خواهد شد. به عنوان مقال آدرس مطالب شما در سایت وردپرس بصورت زیر خواهد بود:

روز و نام :

https://example.com/2023/12/30/sample-post/

ماه و نام :

https://example.com/2023/12/sample-post/

به دلیل استفاده از تاریخ در URL های مطالب سایت وردپرسی، محتوای منتشر شده بعد از گذشت چند روز از نظر کاربران به عنوان محتوای قدیمی شناخته می شوند. از آنجایی که کاربران همواره به دنبال دست یابی به محتوا و آموزش های جدید و بروز هستند سایت شما دیگر بازدید بالایی را از این محتوا تنها به خاطر همین درج تاریخ در لینک های وردپرس دریافت نخواهد کرد.

به همین دلیل بهتر است که در همین بخش تنظیمات پیوند یکتا، ساختار پیوند ها را برروی نام نوشته تنظیم کنید.

آموزش حذف تاریخ از لینک های وردپرس

نحوه حذف تاریخ از لینک های وردپرس بسیار ساده است. همانطور که گفتیم اگر به تازگی سایت وردپرسی خود را راه اندازی کرده اید و هنوز محتوایی تولید نکرده اید به همان روشی که بالاتر گفتیم تاریخ را از لینک های وردپرس حذف کنید. همچنین روش های دیگری هم برای حذف تاریخ از URL های وردپرس وجود دارد که در ادامه آنها را به شما بصورت کامل آموزش میدهیم.

پیشنهاد مطالعه : 3 روش بکاپ گیری از سایت وردپرسی

نکته مهم : پیش از اعمال هرگونه تغییرات در سایت وردپرسی خود، ابتدا نسخه پشتیبان از سایت وردپرسی تهیه خود تهیه و برروی هاست بکاپ ذخیره کنید.

1- حذف تاریخ از URL های وردپرس در پیشخوان وردپرس

یکی از ساده ترین روش ای حذف تاریخ از URL های وردپرس، انجام آن از طریق پیشخوان وردپرس می باشد. برای حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس، ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شوید و از طریق منو سمت راست پیشخوان وردپرس و از بخش تنظیمات، روی گزینه پیوندهای یکتا کلیک کنید.

در نهایت وارد صفحه ای مشابه تصویر زیر خواهید شد. در این صفحه کافیست از بین گزینه های موجود، گزینه ( نام نوشته ) را انتخاب کنید.

جذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس
جذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس

بعد از انتخاب نام نوشته در این بخش، کافیست برروی دکمه ذخیره کلیک کنید.

ساختار پیوندهای سایت شما تغییر خواهد یافت و از این پس نام مقالات شما و یا عنوان هایی که خودتان برای URL انتخاب میکنید برای لینک های محتوایتان نمایش داده خواهد شد و دیگر خبری از تاریخ در لینک ها نخواهد بود.

نکته مهم :

اگر در ابتدای راه اندازی سایت وردپرسی خود هستید و هیچ محتوایی تا به امروز منتشر نکرده اید، نگران هیچ چیز نباشید و با خیالی آسوده اقدام به تغییر ساختار پیوند یکتا سایت وردپرسی خود کنید. چرا که شما هیچ نوشته ای ندارید و آسیبی نیز به سئو سایت شما وارد نخواهد شد.

اما اگر پیش از این در سایت وردپرسی خود مقالات مختلفی را منتشر کرده اید، و محتوا و مقالات شما در موتورهای جستجو ایندکس شده اند، باید در این لحظه نگران سئو سایت خود باشید، چرا که با انجام این تغییرات، لینک تمامی مقالات قبلی شما نیز تغییر خواهد یافت. برای حل این مشکل ، میبایست حتما آدرس های قبلی مقالات خود را به لینک های جدید ریدایرکت کنید.

2- آموزش حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس با افزونه Redirection  

برای آنکه بتوانید لینک ها یا همان URL های جدید مطالب خود را ریدایرکت کنید تا موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان سایت شما با خطای 404 روبرو نشوند میبایست حتما آدرس های قدیمی را به URL های جدید ریدایرکت کنید تا علاوه بر اینکه شاهد خطای 404 نباشید، به سئو سایت شما نیز آسیبی وارد نشود.

افزونه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که میتوانید با نصب و تنظیم هر یک از آنها در سایت وردپرسی خود، فرایند ریدایرکت را انجام دهید. اما ما در این مقاله به شما افزونه Redirection  را معرفی میکنیم.

برای استفاده از این افزونه کافیست به مخزن وردپرس مراجعه کنید و افزونه را از مخزن وردپرس دانلود و در سایت وردپرسی خود نصب و فعال سازی کنید.

دانلود افزونه Redirection

پیشنهاد مطالعه : آموزش نصب افزونه در وردپرس

تنظیمات افزونه Redirection برای حذف تاریخ از لینک های وردپرس

پس از نصب و فعال سازی افزونه در ودرپرس، از طریق منو سمت راست پیشخوان وردپرس به بخش ابزارها رفته و روی گزینه Redirection کلیک کنید. صفحه ای مشابه تصویر زیر باز خواهد شد که باید روی دکمه Start setup یا شروع نصب کلیک کنید.

حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس
حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس

بعد از کلیک برروی دکمه شروع نصب وارد صفحه ای دیگر می شود که دارای دو گزینه می باشد :

  • Monitor permalink changes in WordPress posts and pages : نظارت بر تغییرات لینک ها در پست ها و صفحات وردپرس
  • Keep a log of all redirects and 404 errors : ذخیره گزارشی از تمامی تغییر مسیر ها و خطای های 404

در این صفحه هم میتوانید هر دو مورد را انتخاب کنید و نظارت بر لینک ها داشته باشید و هم گزارش دریافت کنید و همچنین میتوانید تیک این دو گزینه را بردارید.

در نهایت برروی دکمه Continue کلیک کنید تا وارد صفحه بعدی شوید.

حذف تاریخ از پیوندهای یکتا وردپرس
حذف تاریخ از پیوندهای یکتا وردپرس

در این صفحه افزونه اطلاعاتی را در رابطه با وضعیت REST API در اختیار شما قرار میدهد. چرا که این افزونه از REST API برای برقراری ارتباط با وردپرس استفاده می کند. در صورتی که در این صفحه خطایی را مشاهده کردید نسبت به رفع آن اقدام کنید.

در نهایت برروی دکمه اتمام نصب کلیک کنید.

با اتمام مراحل نصب افزونه شما به تنظیمات افزونه redirection دسترسی خواهید داشت. در تنظیمات افزونه و در تب Redirects  ( تغییر مسیر ) با کلیک روی دکمه افزودن جدید ( add new ) میتوانید تغییر مسیر های جدید را اضافه کنید.

حذف تاریخ از پیوند های یکتا وردپرس

در بخش تنظیمات افزونه Redirection با استفاده از دکمه افزودن جدید باید یک الگوی تغییر مسیر جدید را ایجاد کنید.

اگر از حالت روز و نام استفاده می کردید، در بخش Source URL یا همان نشانی اصلی باید عبارت زیر را قرار دهید:

/(\d)/(\d)/(\d)/([A-Za-z0-9-])

و در بخش Target URL یا همان URL هدف باید عبارت زیر را قرار دهید:

/$4

و در اخر روی دکمه Add Redirect کلیک کنید تا تنظیمات لازم ذخیره شود.

اما اگر از حالت ماه و نام استفاده میکردید باید الگوی زیر را در این بخش تنظیم کنید. در بخش Source URL یا همان نشانی اصلی باید عبارت زیر را قرار دهید :

/(\d)/(\d)/([A-Za-z0-9-*])

و در بخش Target URL یا همان URL هدف باید عبارت زیر را قرار دهید:

/$3

و باز هم در انتها روی دکمه Add New کلیک کنید تا الگوی مورد نظر ذخیره شود.

با ذخیره سازی هر یک از این الگو ها، تمامی لینک هایی دارای تاریخ به URL های جدید هدایت خواهند شد.

جمع بندی : حذف تاریخ از پیوندهای یکتا وردپرس

در این مقاله آموزشی از سری آموزش های وردپرس در وبلاگ سابین سرور سعی کردیم به صورت کامل و جامع نحوه حذف تاریخ از آدرس مطالب وردپرس را به شما آموزش دهیم و گفتیم که با تنظیمات پیشفرض وردپرس، لینک های شما دارای مفهوم قابل درک توسط کاربران و موتورهای جستجو نخواهند بود.

همچنین آموزش دادیم که به چه صورت و با استفاده از چه افزونه ای بتوانید تمامی لینک ها و پیوندهای یکتای وردپرس که پیش از این دارای تاریخ بودن را حذف و به لینک های جدید ریدایرکت کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

بهنام باقریمشاهده نوشته ها

Avatar for بهنام باقری

حدود 9 سالی میشه که در زمینه طراحی سایت و میزبانی وب سایت به صورت تخصصی فعالیت دارم و در شرکت سابین سرور در کنار دوستان خوبم همراه شما عزیزان هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *