قالب وردپرس چیست ؟

قالب وردپرس چیست ؟


قالب وردپرس چیست ؟

آیا میدانید قالب وردپرس چیست و چه کاربردی دارد ؟ حتما شما هم تاکنون اسم قالب یا پوسته وردپرس را شنیده اید. اما چقدر با مدیریت سایت وردپرس و قالب وردپرس آشنایی دارید؟ امروز در این آموزش در بخش آموزش وردپرس در وبلاگ سابین سرور میخواهیم در مورد اینکه قالبها یا پوسته های وردپرس چه چیزی هستند صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید

قالب سایت چیست ؟

قبل از اینکه به مبحث قالب وردپرس بپرداریم ابتدا باید بدانیم قالب چیست ؟

زمانی که وارد یک سایت می شوید چه می بینید؟ به شکل و ظاهر این سایت و چینش المان ها دقت کنید. یک قالب سایت همانند قابی است که شکل ظاهری سایت را تعیین میکند. باعث میشود المان ها و عناصر سازنده سایت به شکلی خاص نشان داده شوند.

یک قالب سایت را میتوان به نور چراغ یا خورشید تشبیه کرد اما چرا ؟ یک اتاق تاریک بدون نور را در نظر بگیرید. زمانی که یک اتاق تاریک باشد نمی توانید هیچ چیزی را در اتاق ببینید ! قالب سایت هم همینطور است. یک قالب سایت باعث می شود بتوانید المان ها، تصاویر، محتوا و هر آنچه با ورود به یک سایت برایتان قابل مشاهده است را ببینید. بدون قالب شما نمی توانید هیچ محتوایی از یک سایت را ببینید. حتی یک صفحه سفید خالی!

قالب وردپرس چیست ؟

قالب وردپرس چیست ؟

قالب وردپرس مخصوص سایت هایی است که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند.

زمانی که برای ساخت سایت سیستم مدیریت محتوای وردپرس روی هاست خود نصب می کنید ( آموزش نصب وردپرس در هاست سی پنل ) یک قالب سایت به صورت پیش فرض روی سایتتان نصب می شود. شاید دوست داشته باشید با توجه به شغل و نیازتان ظاهر سایتتان به شکل دلخواهی نشان داده شود. در این صورت باید یک قالب آماده مخصوص مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنید. به این نوع قالب های آماده قالب وردپرس گفته می شود. 

میتوان یک قالب وردپرس را به قاب موبایل هم تشبیه کرد. همانطور که با نصب یک قاب می توانید به موبایلتان استایل بدهید قالب وردپرس هم به سایتتان استایل خاص خودش را می دهد. به همین دلیل است که ظاهر هر سایتی با هم فرق دارد. قالب وردپرس ابزاری برای تغییر شکل ظاهری سایت وردپرسی شماست. می تواند سایت شما را خاص و منحصربفرد بسازد.

انتخاب یک قالب وردپرس مناسب در محبوبیت سایت شما تاثیر بسیار زیادی دارد. قالب سایت چیدمان و نوع نمایش نوشته ها، محصولات ، برگه ها و هر انچه در سایت خود میخواهید به بازدیدکنندگان نشان بدهید را تغییر می دهد.

قالب یا پوسته وردپرس از چه چیزی تشکیل شده است ؟

هر قالب یا پوسته وردپرس از یک پوشه با چند فایل ساخته شده است که سایت شما را می سازند. همه این فایل ها به هم ربط دارند و در کنار هم یک سایت را می سازند. حذف یا خراب شدن یکی از آنها میتواند باعث عدم نمایش کل سایت شود. فایل های سازنده یک قالب می توانند زیاد باشند اما در هر قالبی چند فایل سازنده مشترک وجود دارد که پایه و هسته قالب وردپرس را تشکیل می دهند و عبارتند از :

 1. فایل index.php که اصلی ترین فایل سازنده یک سایت وردپرس است. حتی اگر کل فایل های دیگر هم نباشند وجود این فایل ضروری است.
 2. فایل function.php در برگیرنده توابع و رابط  قسمت های قالب قالب است. بدون وجود این فایل قالبتان استایل خاصی نخواهد داشت.
 3. فایل header.php سازنده قسمت سربرگ قالب
 4. فایل footer.php برای قسمت پاورقی سایت شماست
 5. فایل page.php
 6. فایل single.php
 7. فایل searchform.php
 8. فایل style.css
 9. فایل های جاوا اسکریپت
 10. فایل های تصاویر و آیکن ها
 11. فایل راهنما و readme.txt

در کنار هر قالب وردپرس می توان با نصب افزونه وردپرس امکانات سایت خود را بیشتر ساخت.

مطالعه کنید: مزایای هاست وردپرس

مزیت استفاده از هاست وردپرس

زمانی که بخواهید با سیستم مدیریت محتوای وردپرس یک سایت بسازید و قالب وردپرس را روی آن نصب کنید انتخاب یک هاست مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و اولین قدم برای داشتن یک سایت موفق است. هاست های زیادی برای راه اندازی یک سایت وجود دارد مثل هاست سی پنل، هاست دایرکت ادمین یا هاست وردپرس .

هاست وردپرس مزایای زیادی دارد. از مزایای هاست وردپرس این است که هاست وردپرس مخصوص راه اندازی سایت هایی با سیستم مدیریت محتوای وردپرس می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

فرشته شکوه نیامشاهده نوشته ها

Avatar for فرشته شکوه نیا

بیش از 9 سال است که کار ترجمه و تولید محتوا را دنبال کرده و حدود 2 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارد. علاقه زیادی به وردپرس و تجارت الکترونیک داشته و در حال حاضر به تیم تحریریه سابین سرور پیوسته اند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *