جت بکاپ چیست

جت بکاپ چیست


JetBackup چیست و چه کاربردی دارد

جت بکاپ یا ( JetBackup ) یک پلاگین بکاپ گیری برای سرور های با سیستم عامل لینوکس و کنترل پنل سی پنل می باشد . این پلاگین میتوان گفت برای ارتقاء بخش بکاپ گیری سی پنل می باشد . چرا که سی پنل به صورت پیشفرض در بخش بکاپ گیری خود امکانات محدودی را دارا می باشد.

اما جت بکاپ قابلیت های بیشتری نسبت به بکاپ گیری خود سی پنل دارا می باشد.

از جمله امکانات ویژه جت بکاپ میتوانیم به بکاپ گیری از بخش های مختلف هاست مانند :

 1. فول بکاپ
 2. فایل ها
 3. دیتابیس ها
 4. ایمیل ها
 5. تنظیمات SSL
 6. DNS zone
 7. و …

اشاره کنیم که همگی بعد از بکاپ گیری قابل ذخیره سازی در انواع فضاهای پشتیبان از پیش تعریف شده هستند و در هر لحظه نیز قابلیت بازگردانی توسط خود کاربر ( مشتری ) را دارند.

جت بکاپ

برخی از ویژپی های جت بکاپ

 1. قابلیت تنظیم چند برنامه اجرایی برای بکاپ گیری
 2. فیلتر جساب های موجود برروی سرور
 3. قابلیت ذخیره سازی بکاپ ها برروی سرور یا روی سرور های دیگر
 4. بکاپ گیری ترکیبی
 5. ریستور بکاپ ها توسط مشتری

تنظیم چند برنامه اجرایی برای بکاپ گیری

به صورت پیشفرض سی پنل تنها امکان تنظیم یک دوره بکاپ گیری به صورت فول بکاپ را دارد . اما در جت بکاپ شما میتوانید چندین دوره مختلف بهمراه چندین نوع مختلف از بکاپ گیری را تنظیم کنید.

به عنوان مثال شما میتوانید تنظیم کنید که به صورت هفتگی فول بکاپ از حساب های روی سرور تهیه شود.

همچنین میتوانید تنظیم کنید که به صورت روزانه از دیتابیس ها بکاپ گیری شود.

همچنین میتوانید تنظیم کنید که روزانه از فایل هایی که روی در ۲۴ ساعت گذشته تغییرات داشتند بکاپ گیری انجام شود.

و سایر نوع بکاپ گیری ها.

به صورت کلی میتوانیم بگوییم که اصلی ترین ویژگی جت بکاپ نیز همین مورد می باشد که شما میتوانید با استفاده از آن از هاست های روی سرور در انواع مختلف و در دوره های مختلف بکاپ گیری کنید.

فیلتر حساب های موجود برروی سرور

جت بکاپ با امکان فیتلر حساب ها به شما توانایی فیلترکردن هاست هایی روی سرور را میدهد . شما از این طریق میتوانید مشخص کنید که از کدام حساب ها بکاپ گیری شده و از کدام ها بکاپ گیری نشود و یا میتوانید مشخص کنید که از کدام ریسلر در چه دوره ای بکاپ گیری شود.

به صورت کلی JetBackup دارای هشت نوع فیلتر می باشد.

قابلیت ذخیره سازی بکاپ ها برروی سرور محلی یا سرور های دیگر

یکی دیگر از ویژگی های جت بکاپ امکان ذخیره سازی بکاپ ها در سرور های مختلف می باشد . شما علاوه بر اینکه میتوانید تنظیم کنید بکاپ ها به صورت محلی و بر روی سرور اصلی ذخیره شوند ، میتوانید تنظیم کنید که در سرور های دیگر نیز ذخیره شوند . همچنین قابلیت ذخیره سازی انواع مخلتف بکاپ ها در انواع سرور ها را دارید . به عنوان مثال : ذخیره سازی فول بکاپ ها در سرور شماره یک و ذخیره سازی بکاپ دیتابیس ها در سرور شماره ۲ و …

بکاپ گیری ترکیبی

در این قابلیت از JetBackup شما میتوانید چند بخش مختلف از یک هاست را تنظیم کنید تا فقط از آن بخش های مدنظر شما بکاپ گیری انجام شود . به عنوان مثال شما میتوانید تنظیم کنید که تنها از ایمیل ها و دیتابیس بکاپ گیری انجام شود و یا میتوانید تنظیم نمایید که فقط از فایل ها و دیتابیس بکاپ گیری گردد.

ریستور بکاپ توسط مشتری

از دیگر قابلیت های جت بکاپ میتوان به ریستور بکاپ توسط مشتری اشاره کرد . در این حالت تمام بکاپ هایی که توسط مدیر سرور تهیه شده اند و برروی سرور اصلی و یا سرور های دیگر ذخیره شده اند قابل ریستور توسط خود مشتری می باشند .

جت بکاپ یک بخش با نام JetBackup در داخل هاست سی پنل اضافه می کند ، در این بخش قسمتی با نام Full Account Backups وجود دارد که کاربر میتوانید از بخش لیست بکاپ ها را مشاهده کرده و آن ها را با یک کلیک ریستور کند.

همچنین قابلیت دانلود بکاپ های گرفته شده توسط مدیر سرور در این بخش برای کاربر فراهم است.

لایسنس جت بکاپ

جت بکاپ یک پلاگین تجاری برای بکاپ گیری می باشد که در ابتدای نصب دارای یک ماه لایسنس تریال می باشد . اما بعد از آن می بایست لایسنس تجاری آن را خریداری کنید . درصورت نیاز شما می توانید لایسنس اشتراکی آن را از سابین سرور خریداری کنید.

 

آموزش کار با جت بکاپ
آموزش کار با جت بکاپ
5/5 - (6 امتیاز)

بهنام باقریمشاهده نوشته ها

Avatar for بهنام باقری

حدود 9 سالی میشه که در زمینه طراحی سایت و میزبانی وب سایت به صورت تخصصی فعالیت دارم و در شرکت سابین سرور در کنار دوستان خوبم همراه شما عزیزان هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *