رفع مشکل مصرف زیاد cpu

رفع مشکل مصرف زیاد cpu


رفع مشکل مصرف زیاد cpu در هاست

یکی از مشکلات وب سایت ها که قابل رفع نیز می باشد رفع مشکل مصرف بیش از حد CPU در هاست است. این مشکل در سرورهای اشتراکی رخ می دهد در واقع وقتی صحبت از میزبانی اشتراکی می شود مصرف زیاد CPU مشکل بسیار متداولی است.

دلایل مشکل مصرف زیاد سی پی یو هاست چیست ؟

مصرف بالای CPU دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله :

  1. مشکل افزونه ها و قالب ها
  2. هک شدن سایت
  3. ارسال اسپم ها
  4. تعداد زیاد بازدیدکنندگان سایت
  5. اجرا طولانی مدت کرون جاب

رفع مشکل مصرف بالای cpu

راهکارهای رفع مشکل مصرف بیش از حد CPU در هاست

اگر اطلاعات دقیقی در مورد عملکرد سیستم مدیریت محتوایی که از ان استفاده می کنید نداشته باشید این کار ممکن است کمی دشوار به نظر برسد اما با بررسی ترفندهایی که در ادامه ارائه شده است میتوانید این مشکل را برطرف سازید.

1- افزونه ها و قالب ها

یکی از مواردی که میتواند منجر به مصرف بیش از حد CPU شود افزونه ها و قالب ها هستند. نصب افزونه های زیاد، بروز نبودن یا وجود کد مخرب در آنها میتواند منجر به بروز این مشکل شود زیرا نصب یا فعالسازی پلاگین های زیاد باعث می شود تا مصرف CPU و مموری نیز افزایش یابد.

علاوه بر این در صورتی که در یک افزونه کد مخربی وجود داشته باشد عملکرد سایت یا هاستی که سیستم مدیریت محتوایتان روی آن نصب شده است دچار اختلال می شود که یکی از پیامدهای ان مصرف بیش از حد CPU است. اگر شک دارید که افزونه ها باعث بروز این مشکل شوند میتوان با غیرفعالسازی افزونه مورد نظر این مشکل را حل کرد.

برای اطمینان از این موضوع ابتدا تمام افزونه های موجود در سایت خود را غیرفعال کنید. سپس به قسمت CPU هاست خود مراجعه کنید و مصرف CPU را چک کنید. در صورتی که یک افزونه باعث بروز این مشکل شده باشد با غیرفعالسازی افزونه ها مصرف CPU کاهش می یابد.

همچنین وجود کدهای مخرب در قالب سایت یا بروز نبودن آن نیز میتواند از دلایل مصرف بیش از حد cpu باشد. بنابراین همیشه افزونه ها و قالب سایت خود را بروز رسانی کنید.

2- هک شدن سایت

یکی دیگر از خطراتی که باعث مصرف بیش از حد منابع سرور می شود هک شدن سایت است. تمام سایت ها همیشه در معرض خطر هک شدن هستند. هکرها میتوانند با سوء استفاده از منابع سرور باعث افزایش بیش از حد CPU شوند.

به عنوان مثال یک هکر ممکن است سعی داشته باشد تا از منابع سرور استفاده کند و یک سیستم ایمیلی راه اندازی نموده و ایمیل تبلیغاتی بصورت انبوه ارسال کند یا فایل های آلوده و غیرمجازی را روی سرور بارگذاری کند. در صورتی که سایتتان هک شده است میتوان از طریق انجام اقدامات امنیتی این مشکل را برطرف ساخت.

3- اسپم ها

ارسال ایمیل اسپم یا SPAM یکی دیگر از دلایل مصرف بالای منابع سرور است که در بیشتر مواقع اسپم های انبوهی در ارسال می شوند و موجب درگیر شدن و مصرف منابع می شود . همچنین گاها به علت حملات DDos و بروت فورس مصرف CPU به شدت افزایش می یابد و سایت از دسترس خارج می شود.

4- تعداد زیاد بازدیدکنندگان سایت

تعداد زیاد بازدیدکنندگان سایت هم میتواند باعث افزایش بیش از حد مصرف CPU شود. به همان تعداد که بازدیدکنندگان و ترافیک سایت افزایش می یابد مصرف منابع سرور نیز افزایش می یابد بنابراین باید از هاستی که قوی تر و دارای منابع بیشتری مثل هاست وردپرس است استفاده کرد تا مصرف منابع سرور کاهیش یابد و در صورتی که هاست اشتراکی پاسخگوی ترافیک بالای سایت نبود میتوان از سرور مجازی استفاده کرد. سرور مجازی مثل سرور NVME آلمان یا سرور مجازی SSD ایران بهترین سرور برای میزبانی سایت های پربازدید هستند.

رفع مشکل مصرف بالای cpu

5- اجرای طولانی مدت کرون جاب

کرون جاب ها یا Cron jobs یکی از امکاناتی است که cpanel در اختیار کاربرانش قرار می دهد. با کرون جاب میتوان یک دستور یا برنامه را در بازه های زمانی مشخصی به صورت مکرر انجام داد.

استفاده از کرون جاب برای انجام خودکار و یا زمانبندی تعیین شده یک برنامه روی هاست یا سایت انجام می شود به عنوان مثال مطالبی را در سیستم مدیریت محتوای سایت خود آماده کرده اید و تنظیم میکنید در ساعات مشخص شده این مطالب منتشر شوند . انتشار این مطالب در سااعات مشخص شده توسط کران جاب انجام می شود.

استفاده بیش از حد و نابجا کرون جاب میتواند مصرف CPU را به سقف بچسباند و باعث آسیب به سایت شما می شود. در میزبانی اشتراکی نباید از کرون جاب در هر 5 دقیقه یا هر 15 دقیقه یکبار استفاده کرد چرا که منابع سرور محدود است.

 اجرای کرون جاب در هر 30 دقیقه یا هر یک ساعت برای هاست های اشتراکی مناسب است اما در سرورهای مجازی vps به علت بالا بودن منابع سرور و قوی بودنش می توان در هر 15 دقیقه یا هر 5 دقیقه هم کرون جاب را اجرا کرد. بنابراین با غیر فعال کردن دستور cron job یا افزایش بازه زمانی کرون جاب میتوان مصرف بیش از حد CPU را کاهش داد.

در هنگام ایجاد کرون جاب در دایرکت ادمین یا سی پنل باید خیلی دقت کنید که با توجه به منابع سرور خود کرون جاب را به صورت صحیحی تنظیم نمایید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. در صورتی که از سی پنل استفاده می کنید پس از بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی پنل میتوانید از آموزش ساخت کرون جاب در سی پنل برای ساخت و تنظیم کرون جاب خود استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

فرشته شکوه نیامشاهده نوشته ها

Avatar for فرشته شکوه نیا

بیش از 9 سال است که کار ترجمه و تولید محتوا را دنبال کرده و حدود 2 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارد. علاقه زیادی به وردپرس و تجارت الکترونیک داشته و در حال حاضر به تیم تحریریه سابین سرور پیوسته اند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *