change perfix wp table

تغییر پیشوند جداول وردپرس


همانطور که در مقاله افزایش امنیت وردپرس گفتیم یکی از راهکار های ضروری برای ارتقاء امنیت وردپرس تغییر پیشوند جداول دیتایس وردپرس هست . وردپرس بصورت پیشفرض برای پیشنود جداول خود در دیتابیس از _wp استفاده میکند و از آنجایی که این مورد بصورت پیشفرض و در دسترس عموم استفاده کنندگان از وردپرس می باشد همه وبمستران و همه افرادی که به عنوان هکر فعالیت می کنند از آن آگاه هستند.

مرسوم ترین روش حمله به سایت ها توسط هکر ها ، حمله به پایگاه داده وبسایت ها می باشد . بنابر این تمام مدیران وب سایت هایی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنند حتما باید نسبت به تغییر پیشوند جداول دیتابیس خود جهت ارتقاء امنیت سایت وردپرسیشان اقدام کنند.

در این مقاله قصد داریم به نحوه تغییر پیشوند جداول دیتابیس بدون افزونه بپردازیم و به شما آموزش دهیم که چگونه میتوانید برای افزایش امنیت وب سایت خود ، پیشوند جداول دیتابیس را تغییر دهید .

آموزش تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس

اگر در حال راه اندازی وب سایت وردپرسی خود هستید شما به راحتی میتوانید این تغییر را برروی دیتابیس خود بدون نگرانی از بروز هر گونه مشکل انجام دهید . چرا که وردپرس در مراحل نصب و راه اندازی ، این امکان را برای دوست داران وردپرس فراهم کرده است و شما به آسانی میتوانید قدمی مهم برای افزایش امنیت سایت خود بردارید.

راهکار اول : تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس در هنگام نصب وردپرس

در یکی از مراحل نصب وردپرس ، این سیستم  مدیریت محتوا از شما اطلاعات مربوط به دیتابیس مانند نام پایگاه داده ، نام کاربری و رمز عبور دیتابیس را درخواست می کند . که بعد از این فیلد ها ، وردپرس پیشوند جداول دیتابیس را به شما نشان داده و امکان تغییر آن را برای شما فراهم کرده است . مطابق تصویر زیر :

تغییر پیشوند جداول وردپرس در هنگام نصب وردپرس

در این بخش از مراحل نصب وردپرس ، شما کافیست در این فیلد بجای _wp یک عبارت دلخواه وارد کنید . مثلا : _owa

توجه :

دقت کنید که در هنگام تغییر پیشوند جداول حتما از ( _ ) استفاده کنید . همچنین تغداد کاراکتر های مربوط به پیشوند جداول میتواند به تعداد دلخواه باشد.

راهکار دوم : تغییر پیشوند جداول وردپرس بدون افزونه

اگر وب سایت وردپرسی خود را پیش از این راه اندازی کرده اید و دیگر نمیتوانید از ابتدا وردپرس را نصب و در هنگام نصب این تغییر را اعمال کنید ، میتوانید به روش زیر و بدون نیاز به افزونه ای خاص ، پیشوند جداول دیتابیس خود را تغییر دهید.

حتما در ابتدا از هاست خود فول بکاپ تهیه کنید تا درصورت بروز هرگونه مشکل بتوانید از بکاپ استفاده کنید.

1- ویرایش فایل کانفیگ وردپرس

همانطور که در مقاله افزایش امنیت وردپرس گفتیم ، فایل کانفیگ وردپرس یکی از مهمترین فایل های وردپرس می باشد . در وردپرس تنظیمات مربوط به پیشوند جداول دیتابیس نیز در این فایل کانفیگ ذخیره می شود و اگر شما قصد تغییر پیشوند جداول را داشته باشید ابتدا میبایست فایل wp-config.php را ویرایش کنید.

برای ویرایش فایل wp-config.php وردپرس ، وارد هاست وردپرس خود شوید . سپس در File Manager و در مسیر نصب وردپرس فایل کانفیگ را پیدا کرده و ویرایش کنید.

سپس در فایل کانفیگ به دنبال کد زیر باشید و آنرا تغییر دهید .

$table_prefix = ‘wp_’;

اگر به این کد دقت کنید ، پیشوند جداول دیتابیس که بصورت پیشفرض _wp می باشد در انتهای کد قرار دارد . حال شما کافیست آن را به پیشوند دلخواه خود تغییر دهید . مانند :

$table_prefix = ‘sabin_’;

پیش از تغییر این پیشوند ، کافیست تغییرات خود را ذخیره کنید.

2- ویرایش پیشوند جداول در داخل دیتابیس

وقتی شما وردپرس را نصب کرده اید و در هنگان نصب نیز پیشوند جداول را تغییر نداده اید ، جداول دیتابیس با همان پیشوند پیشفرض ساخته شده اند و در این مرحله شما نیاز دارید که این پیشوند ها را در داخل دیتابیس تغییر دهید.

برای این تغییر نیاز هست که وارد phpmyadmin در هاست خود شوید . سپس دیتابیس مربوط به وردپرس سایت خود را انتخاب کنید. مطابق با تصویر زیر جداول دیتابیس را مشاهده خواهید کرد.

تغییر پیشوند جداول دیتابیس در وردپرس

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید پیشوند تمام جداول _wp هستند که بر اساس این آموزش میباست آنها را به _sabin تغییر دهیم. برای این تغییر نیاز است که در تب SQL  در داخل phpmyadmin کد زیر را قرار داده و اجرا کنید.

RENAME table `wp_commentmeta` TO `sabin_commentmeta`;
RENAME table `wp_comments` TO `sabin_comments`;
RENAME table `wp_links` TO `sabin_links`;
RENAME table `wp_options` TO `sabin_options`;
RENAME table `wp_postmeta` TO `sabin_postmeta`;
RENAME table `wp_posts` TO `sabin_posts`;
RENAME table `wp_terms` TO `sabin_terms`;
RENAME table `wp_termmeta` TO `sabin_termmeta`;
RENAME table `wp_term_relationships` TO `sabin_term_relationships`;
RENAME table `wp_term_taxonomy` TO `sabin_term_taxonomy`;
RENAME table `wp_usermeta` TO `sabin_usermeta`;
RENAME table `wp_users` TO `sabin_users`;

تغییر پیشوند جداول دیتابیس در وردپرس بدونه افزونه

حال بعد از قرار دادن کد ها کافیست برروی دکمه GO کلیک کنید و منتظر باشید تا تغییرات اعمال و پیشوند جداول تغییر یابند.

3- ویرایش جدول wp-options در دیتابیس

هر جدول از دیتابیس وردپرس ، دارای تیبل هایی نیز هست که در داخل آن ذخیره شده اند . در داخل برخی از این جدول ها تیبل هایی هستند که میبایست پیشوند آنها را نیز به پیشوند جدید تغییر دهید.

حال بعد از تغییر پیشوند جدول wp-options ، شما جدولی با نام sabin_options دارید . این جدول را ویرایش کنید.

در صفحه باز شده و در بخش Filter rows ، عبارت wp را جستجو کنید تا تیبل های دارای wp نمایش داده شوند. حال این تیبل ها را ویرایش کرده و wp را به پیشوند جدید یعنی sabin تغییر دهید.

ویرایش جدول options در دیتابیس

در این قسمت wp_page_for_privacy_policy را به sabin_page_for_privacy_policy و wp_user_roles را به sabin_user_roles میبایست تغییر دهید.

4- ویرایش جدول wp_usermeta در دیتابیس

این جدول نیز همانند جدول قبلی دارای تیبل هایی هست که شامل پیشوند پیشفرض وردپرس میباشند . کافیست آنها را ویرایش کنید .

حال باتوجه به اینکه پیشوند جداول را تغییر داده ایم ، بجای wp_usermeta ، شما جدولی با نام sabin_usermeta خواهید داشت . این جدول را ویرایش کنید.

مجددا در صفحه ای که باز می شود در بخش Filter rows ، عبارت wp را جستجو کنید تا تیبل های دارای wp نمایش داده شوند . تیبل wp_capabilities را به sabin_capabilities و تیبل wp_user_level را به sabin _user_level تغییر دهید .

تغیر پیشوند دیتابیس وردپرس

روشی آسان برای ویرایش جدول wp-options و wp_usermeta

در این روش نیازی نیست شما تک تک این جدول ها را باز کرده و به دنبال تیبل های دارای wp بگردید .

کافیست در phpmyadmin از طریق تب sql کد های زیر را اجرا کنید.

SELECT * FROM bm_options WHERE option_name LIKE ‘%wp_%’

SELECT * FROM bm_usermeta WHERE meta_key LIKE ‘%wp_%’

با اجرای این دو تکه کد بصورت تک به تک ، تمام تیبل های دارای wp به شما نشان داده می شود.

اگر سوال و مشکلی در رابطه با تغییر پیشوند جدوال دیتابیس وردپرس داشتید از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

بهنام باقریمشاهده نوشته ها

Avatar for بهنام باقری

حدود 9 سالی میشه که در زمینه طراحی سایت و میزبانی وب سایت به صورت تخصصی فعالیت دارم و در شرکت سابین سرور در کنار دوستان خوبم همراه شما عزیزان هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *