آموزش جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس

آموزش جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس


جلوگیری از کپی مطالب سایت در وردپرس همیشه یکی از دغدغه های مدیران سایت بوده است و همواره همه مدیران نگران کپی شدن محتوایی هستند که برای تولید آن زحمات زیادی کشیده اند. چرا که مطالب و محتوای سایت یکی از ملزومات مهم سایت در سئو بوده و موجب رشد و کسب و کار ها و سایت ها در اینترنت و موتورهای جستجو می شود.

متاسفانه ما مدیران سایت ها و نویسندگان محتوا، همواره با کپی و دزدیده شدن محتوایمان درگیر بوده ایم و شاهد کپی محتوایمان در دیگر سایت ها بوده ایم. گاها این کپی شدن محتوا بصورت خودکار و توسط ربات ها و خبرخوان ها انجام می شود و بعضی زمان ها هم توسط اشخاصی که اهمیتی به محتوا و ارزش آن نمی دهند انجام می شود. در این مقاله ما سعی میکنیم راهکار هایی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به خوبی با این مشکل مقابله کنید و اندکی از نگرانی های شما برای حفاظت از کپی مطالب در وردپرس، کاسته شود.

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که تحت هیچ شرایطی بصورت صد در صدی نمیتوان از کپی مطالب وردپرس جلوگیری کرد. چرا که همواره کاربران در حال ارتقاء دانش فنی خود هستند و همیشه سعی میکنند راه هایی را برای کپی مطالب سایت پیدا کنند. اما شما هم دست از تلاش برای سخت کردن این مسیر برای چنین افرادی برندارید.

جلوگیری از کپی مطالب سایت در وردپرس

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای جهان است و وبسایت های زیادی نیز با این سیستم مدیریت محتوا تا به امروز طراحی و راه اندازی شده اند. وردپرس همواره پیشتاز در بین CMS ها بوده است. یکی از ویژگی های وردپرس، وجود افزونه های بسیار متعدد برای اکثریت نیاز های کاربران می باشد و هر مدیر وبسایتی برای اضافه کردن قابلیتی جدید به سایت خود میتواند از پلاگین های موجود استفاده کنند.

برای جلوگیری از کپی مطالب در وردپرس راهکار های مختلفی وجود دارد. که ما سعی میکنیم در این آموزش از سری آموزش های وردپرس در وبلاگ سابین سرور، به شما راهکارهای کاردبری را آموزش بدیم و همچنین یک افزونه بسیار حرفه ای را برای حفاظت از کپی مطالب در وردپرس معرفی کنیم.

حفاظت از کپی مطالب در وردپرس
حفاظت از کپی مطالب در وردپرس

اهمیت محتوا در سایت ها و سئو

زمانی که شما یک وبسایت راه اندازی می کنید، دیگر امکان ارائه خدمات و محصولات و کالاهای خود را بر روی آن سایت دارید. پس چه نیازی به محتوا در سایت می باشد ؟ چرا باید محتوای انحصاری برای سایت خود بنویسد ؟

باید گفت یکی از مهمترین راهکاری های افزایش ترافیک سایت و افزایش فروش سایت، تولید محتوای یونیک و مرتبط با خدمات و محصولات سایت، برای افزایش ترافیک سایت و جذف بازدیدکنندگان و مخاطبین می باشد. زمانی که شما محتوای متناسب با نیاز کاربران خود را در وبسایت خود منتشر می کنید، اعتماد کاربر را جلب خواهید کرد. با جلب اعتماد کاربران به سایت، در نهایت میتوانید به آسانی محصولات و کالاهای سایت خود را به آنها بفروشید.

موتورجستجوی گوگل روزانه بیش از 6.7 میلیارد جستجو را پردازش می کند. گوگل همواره در حال تلاش برای ارائه نتایج مفید و مرتبط با نیاز کاربران است و سعی می کند به این طریق اعتماد کاربران را به خود جلب کند.

حال برای آنکه بتوانید در بالاترین سطح این نتایج قرار بگیرید و ورودی مناسبی از موتور جستجوی گوگل داشته باشید باید محتوای مفید و متناسب با اصول سئو تولید و منتشر کنید.

پیشنهاد مطالعه : آموزش تنظیم مالیات در ووکامرس

آسیب کپی مطالب به سایت ما

در نظر بگیرید شما محتوای یونیک و سئو شده را تولید کرده اید و در سایت خود منتشر نموده اید. با انتشار محتوای یونیک و سئو شده، محتوای شما در نتایج برتر جستجو های گوگل و دیگر موتورهای جستجو، در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت و شما ورودی مناسبی را دریافت خواهید کرد. حال اگر وبسایت دیگر محتوای شما را کپی کرده و در سایت خود منتشر کند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

حال تصور کنید شما محتوایی را در سایت خود منتشر کرده اید و هنوز این محتوا توسط ربات های گوگل خزش و ایندکس نشده است و در نتایج جستجو قرار نگرفته است و در این شرایط محتوای شما توسط دیگر سایت ها کپی و منتشر شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ با ایندکس شدن محتوا در سایت های دیگر پیش از سایت شما، آیا می دانید چه بلایی بر سر وبسایت شما خواهد آمد ؟

از آسیب های کپی محتوا شما در دیگر سایت ها میتوانید بصورت مختصر به موارد زیر اشاره کنیم :

داپلیکیت شدن محتوای تولیدی شما

قطعا اگر مدیر وبسایتی هستید و روی سایت خود محتوای تکراری منتشر کرده باشید با عبارت داپلیکیت روبرو شده اید و آشنا هستید و میدانید که داپلیکیت شدن محتوا چه ضرری بر سئو سایت شما دارد.

در نظر بگیرید شما محتوایی را تولید کرده اید و پیش از اینکه این محتوا روی سایت شما توسط ربات های گوگل خزیده شود و ایندکس شود، توسط شخص دیگری روی سایت دیگری کپی شده و ایندکس شده است. در این صورت با ایندکس شدن آن محتوا روی سایت شما، شما اخطار داپلیکت محتوا را دریافت خواهید کرد.

بله ! محتوای تولید شده توسط شما که محتوای اختصاصی و یونیک می باشد، توسط گوگل به عنوان محتوای تکراری شناخته می شود. چرا که پیش از سایت شما در سایت دیگری توسط گوگل خزیده و ایندکس شده است.

افزایش ترافیک و مصرف منابع سرویس میزبانی سایت شما

زمانی که محتوایی از سایت شما کپی می شود، علاوه بر متون منتشر شده توسط شما، تمامی عکس ها، لینک ها و فیلم ها و … ای که در بین محتوای شما قرار دارند نیز کپی می شود. با درج این محتوا در سایت های دیگر، همان تصاویر و ویدئو های شما از همان URL ها مربوط به سایت شما، بارگذاری و به بازدید کنندگان آن سایت ها نمایش داده خواهد شد.

این کپی و نمایش محتوا، موجب افزایش ترافیک مصرفی سایت شما و افزایش مصرف منابع سرویس میزبانی سایت شما خواهد شد و در این صورت شما میبایست نسبت به ارتقاء منابع سرویس میزبانی خود اقدام کنید که در این شرایط شما متحمل هزینه های سنگینی خواهید شد.

پس کپی محتوا علاوه بر آسیبی که روی سئو سایت شما خواهد داشت، روی منابع هاست وردپرس شما نیز تاثیر گذار خواهد بود.

حفاظت از کپی مطالب در وردپرس

جلوگیری از کپی مطالب وردپرس، راهکار های مختلفی دارد و برای این منظور نیز تا به امروز افزونه های متعددی ساخته شده است. قطعا شما هم تا به امروز با سایت های روبرو شده اید که قابلیت کلیک راست را در سایت خود غیرفعال کرده اند و یا کلید های ترکیبی Ctrl + C را قفل کرده اند تا با این روش امکان کپی در سایت آنها مسدود باشد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و دانش کاربران اینترنت، با روش های متخلف دیگری امکان کپی مطالب برای کاربران فراهم شده است. همچنین باید گفت این دو راه کار ظاهر ماجرا هستند و شما باید با راهکاری های دیگری هم بتوانید از کپی مطالب سایت خود جلوگیری کنید.

1- افزونه Wp content copy protection pro برای جلوگیری از کپی مطالب وردپرس

افزونه جلوگیری از کپی مطالب سایت در وردپرس
افزونه جلوگیری از کپی مطالب سایت در وردپرس

در ابتدا ما برای جلوگیری از کپی مطالب وردپرس ، افزونه افزونه Wp content copy protection pro را به شما معرفی میکنیم. این افزونه یک افزونه کاربردی برای حفاظ از کپی مطالب در وردپرس است.

از قابلیت های این افزونه میتوانیم به غیرفعال کردن کلیک راست، کلیدهای میانبر کپی، انتخاب متن و تصاویر و قابلیت پرینت محتوا، اشاره کنیم. شما در این افزونه میتوانید پیغامی را در تنظیمات ذخیره کنید تا درصورتی که کاربری تلاشی برای کپی محتوا با استفاده از این روش ها کرد، پیغام فوق برای کاربر نماش داده شود.

امکانات افزونه جلوگیری از کپی مطالب وردپرس
 • غیرفعال کردن کلیک راست
 • حفاظت بر اساس نقش کاربر
 • غیرفعال کردن انتخاب متن و تصویر
 • غیرفعال کردن کشیدن و رها کردن در وردپرس
 • غیرفعال کردن کلید های میانبر کپی
 • غیرفعال کردن کلید F12
 • و امکانات بسیار دیگر ….

دانلود افزونه از مخزن وردپرس

2- ایندکس دستی در سرچ کنسول برای جلوگیری از کپی محتوا

یکی از نگرانی های مدیران سایت، کپی و انتشار محتوا و ایندکس شدن آن در دیگر سایت ها پیش از سایت خودشان است. چرا که این عمل موجب داپلیکیت شدن محتوا شده و تاثیر منفی روی سایت شما خواهد داشت. یکی از راهکارها برای جلوگیری از این اتفاق و جلوگیری از کپی مطالب سایت، ثبت درخواست ایندکس محتوا در سرچ کنسول گوگل است.

این روش درواقع میتواند امتیاز محتوا و اختصاصی بودن آنرا برای سایت شما نگهدارد. چرا که با این روش ربات های گوگل سریعا به سایت شما مراجعه کرده و محتوای شما را بررسی و ایندکس می کنند.

برای اینکار کافیست شما از قبل سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید و وارد سرچ کنسول شده و در بخش URL inspection لینک محتوای خود را ثبت کنید تا ربات های گوگل شروع به خزش سایت و محتوای شما کنند.

علاوه بر این روش، در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، افزونه های مختلفی نیز برای ارسال درخواست ایندکس محتوا وجود دارد. یکی از این افزونه ها، افزونه سئو رنک مث می باشد که دارای این ویژگی می باشد. پیش از این در مقاله بهترین افزونه سئو وردپرس، افزونه رنک مث را به شما معرفی کرده ایم. درصورتی که از این افزونه سئو استفاده میکنید وارد بخش نمایه سازی فوری شوید. میتوانید از این قسمت درخواست ایندکس سریع را ثبت کنید.

جلوگیری از کپی مطالب وردپرس
جلوگیری از کپی مطالب وردپرس

3- استفاده از Google Alert

یکی از بهترین ابزارها برای حفاظت از کپی محتوا توسط دیگر سایت ها ابزار Google Alert می باشد. ابزار گوگل آلرت یکی از سرویس های مفید و پرکاربر گوگل می باشد. با استفاده از این ابزار شما میتوانید برای کلمات کلیدی و مهم خود، هشداری را تنظیم کنید تا هر زمان محتوایی در سطح اینترنت با ین کلمات منتشر شد، و یا محتوایی با موضوعات سایت شما منتشر گردید که از سایت شما کپی شده بودند، گوگل اطلاعات آن سایت را برای شما ایمیل کند.

از ویژگی های این ابزار عدم محدودیت در استفاده از آن است و شما میتوانید به آسانی از این ابزار مفید گوگل برای حفاظت از محتوای خود استفاده کنید.

نحوه استفاده از  Google Alerts برای حفاظت از کپی مطالب در وردپرس
 • ابتدا کافیست وارد Google Alerts شوید.
 • سپس در کادر جستجو باید کلمه کلیدی و یا نام برند خود را وارد کنید.
 • در مرحله بعدی روی Show options کلیک و تنظیمات مورد نیاز خود را وارد کنید.
 • از بین سایت ها، وبلاگ ها ویدئو ها یک منبع را انتخاب کنید.
 • زبان و منطقه فعالیتی خود را انتخاب کنید.
 • در نهایت میتوانید انتخاب کنید که چه تعداد از نتایج را نیاز دارید که مشاهده کنید.
 • حال باید آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا گوگل آلرت ها را به ایمیل شما ارسال کند.
 • در انتها روی Create Alert کلیک کنید تا هشدار مدنظر شما ایجاد شود.

پیشنهاد ویژه : پشتیبانی وبسایت وردپرسی شما توسط کارشناسان سابین سرور

4- استفاده از هات لینک برای جلوگیری از کپی مطالب وردپرس

یکی از راهکارهای دیگر برای جلوگیری از کپی محتوا و همچنین تحمیل ترافیک اضافی به سایت و سرویس هاستینگ شما، استفاده از قابلیت Hotlink protection می باشد.

همانطورکه پیشتر هم گفتیم، زمان کپی محتوا، تمامی تصاویر و لینک ها و ویدئوها نیز کپی می شود که این امر موجب افزایش ترافیک مصرفی شما، افزایش مصرف منابع هاست سایت شما می شود.

ما پیش از این مقاله ای با عنوان Hotlink protection چیست و چه کاربردی دارد در وبلاگ سابین سرور منتشر کرده ایم که میتوانید با مطالعه این مقاله، هم با هات لینک بیشتر آشنا شوید و هم نحوه استفاده از آنرا یادبگیرید.

جمع بندی حفاظت از کپی در وردپرس

در این آموزش پرداختیم به اینکه چطور از محتوای منتشر شده در در سایت خود محافظت کنید و گفتیم که کپی شدن محتوای شما توسط دیگران چه آسیب هایی می توانید به سایت شما برساند. همچنین در این مقاله به شما یاد دادیم که چطور میتوانید از مطالبی که در سایت شما منتشر شده است محافظت کنید.

در این مقاله یک افزونه به شما معرفی کردیم که میتوانید با نصب آن در سایت وردپرسی خود، بصورت کامل از مطالب و محتوای منتشر شده محافظت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

بهنام باقریمشاهده نوشته ها

Avatar for بهنام باقری

حدود 9 سالی میشه که در زمینه طراحی سایت و میزبانی وب سایت به صورت تخصصی فعالیت دارم و در شرکت سابین سرور در کنار دوستان خوبم همراه شما عزیزان هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *