هاست یا به انگلیسی ( host ) به معنی میزبان یا فضای میزبانی است که به یک میزان مشخص از یک محیط مجازی برروی سرور اطلاق می شود.

به نوعی دیگر حساب کاربری با مشخصات و مقدار حجم مشخص از فضای یک دیسک در یک سرور امن و واقع در مراکز داده معتبر در دنیا گفته می شود . هر سرور جهت مدیریت و نگهداری به یک برنامه مدیریتی نیاز دارد که هم مدیر سرور و هم دیگر کاربران بتوانند اطلاعات و دیتاهای خود را برروی این سرور به آسانی مدیریت کنند .

سرور چیست ؟

اگر برای شما هم سوال شده است که سرور چیست ؟ به هیچ عنوان نگران پاسخ سوال خود نباشید . در روز های آینده مقاله بسیار کاملی در رابطه به سرور چیست و انواع سرور ها منتشر خواهیم کرد . اما فعلا بد نیست بدانید که سرور یک کامپیوتر همیشه روشن و متصل به اینترنت است که همواره در حالت آماده به کار می باشد . این کامپیوتر همیشه آماده به کار با کامپیوتر های خانگی ما اندکی تفاوت دارد که در روز های آینده در رابطه با آن بشیتر توضیح خواهیم داد.

هاست

وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی میخواهید وب سایت خود را برروی شبکه اینترنت بین المللی راه اندازی کنید تا توسط همه مردم جهان به صورت ۲۴ ساعته قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید .

به زبان ساده زمانی که تصمیم میگیرید برای خود وبسایتی را راه اندازی کنید نیاز است که اطلاعات و دیتاهای سایت خود را در جایی ذخیره سازی کنید تا دیگران به توانند به آنها دسترسی داشته باشند . در سطح جهان مراکز داده های معتبری وجود دارند که با تهیه زیرساخت ها و امکانات مناسب شرایط ذخیره سازی اطلاعات را برای شما فراهم آورده اند .

در این میان نیز شرکت هایی هستند که با داشتن همکاری ها با این مراکز داده در سطح جهان ، راحتی را برای شما به ارمغان آورده اند تا شما بتوانید با تهیه فضای میزبانی ( هاست ) از این شرکت ها اقدام به راه اندازی سایت و ذخیره سازی اطلاعات خود کنید.

ویژگی های یک هاست

  1. پتشیبانی فنی
  2. بکاپ گیری منظم
  3. دیتاسنتر معتبر و مشهور
  4. فضا و پهنای باند نامحدود

پشتیبانی فنی :

پشتیبانی اصلی ترین و مهترین ویژگی یک هاست و یک شرکت هاستینگ می باشد . یک هاست با پشتیبانی فنی و ۲۴ ساعته می تواند یک هاست خوب باشد و در واقع هاست بدون پشتیبانی هیچ ارزشی ندارد.

بکاپ گیری منظم :

بکاپ گیری یکی دیگر از ویژگی های یک هاست است . باتوجه به اهمیت اطلاعات هر وبسایتی بکاپ گیری اهمیت بسیار زیادی دارد . چراکه تنها یک نسخه پشتیبان است که می تواند بعد از بروز مشکل هر وبسایتی را نجات دهد.

دیتاسنتر معتبر و مشهور :

دیتاسنتر یا مرکز داده محلی است که کامپیوتر های سرور در محیط های ایجاد شده در آن مرکز ، در داخل قفسه های فلزی (رک) به صورت منظم قرار میگیرند . وظیفه این مراکز ، نگهداری ، تامین امنیت و برق سرور ها می باشد . پیش از خرید هاست توصیه میکنیم تا در رابطه با دیتاسنتری که هاست از آن ارائه می شود تحقیق کنید و دقت کنید تا از دیتاسنتر های معتبر در سطح جهان باشد.

دیتاسنتر

فضا و پهنای باند مناسب :

هر وب سایت نسبت به نوعی که دارد نیازمند یک فضای ذخیره سازی و پهنای باند می باشد . معمولات فضای میزبانی وب از حدود ۱۰۰ مگابایت شروع می شود و تا چند ترابایت نیز ادامه می یابد که شما باید در زمان خرید هاست دقت کافی داشته باشید و نسبت به اطلاعاتی که قصد ذخیره سازی آن را دارید ، فضای مناسبی را انتخاب کنید.

پهنای باند هر هاست نیز متناسب با فضای آن هاست ارائه می شود و معمولا از یک گیگابایت شروع می شود و تا چندین ترابایت ادامه می باید که در انتخاب هاست نیز باید دقت بسیار زیادی را به خرج دهید و همواره سعی کنید هاستی که دارای پهنای باند بالایی می باشد را انتخاب کنید.

 

چهار موردی که در بالا گفته شد تقریبا از مهمترین ویژگی های یک هاست می باشند و بغیر از این چهار مورد موارد بسیار زیاد دیگری نیز می باشد که در زمان خرید هاست و مقایسه سرویس های چند شرکت با یک دیگر متوجه آنها خواهید شد.

در این مقاله سعی کرده ایم تا توضیح مختصر و در عین حال کاملی را در مورد هاست چیست و ویژگی های یک هاست برای شما عزیزان آماده کنیم و حتما در روزهای آینده نیز سعی میکنیم تا این مقاله را کاملتر کنیم . اگر سوالی در این رابطه دارید خوشحال خواهیم شد تا از طریق نظرات با ما در میان بگذارید .